Ուկրաինացի զինվորականներին դուրս են բերում Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանի տարածքից։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հրապարակելով ավտոբուսների լուսանկարները։ Տեղեկությունը հաստատել են նաեւ Ուկրաինայի գլխավոր շտաբում:
«Ազովստալ»-ը պաշտպանած ուկրաինացի զինվորականները դուրս են բերվում գործարանի տարածքից։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հրապարակելով ավտոբուսների լուսանկարները։ Տեղեկությունը հաստատում է նաեւ Ուկրաինայի գլխավոր շտաբը։
«Ազովստալ»-ը լքել է ընդհանուր 264 զինծառայող, որոնցից 53-ը վիրավորվել են, հայտնում է Գլխավոր շտաբը։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ վիրավորներին տեղափոխել են Նովոազովսկ քաղաք։ Այն գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության ներքո։ Վիրավորներին Նովոազովսկ տեղափոխելու մասին ավելի վաղ հայտնել էր նաեւ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Մնացած 211 զինվորականներին մարդասիրական միջանցքով տարհանել են Ելենովկա, որը եւս գտնվում է «ԴԺՀ»-ի վերահսկողության տակ։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մեկնաբանել է Մարիուպոլից տարհանումը. «Ուկրաինացի զինվորականների՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի, հետախուզության, ինչպես նաեւ բանակցային խմբի, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ՄԱԿ-ի գործողությունների շնորհիվ մենք հուսով ենք, որ կկարողանանք փրկել մեր տղաների կյանքը: Ուզում եմ ընդգծել, որ ուկրաինացի հերոսներն Ուկրաինային ողջ են պետք։ Սա է մեր սկզբունքը։ Կարծում եմ, որ այս խոսքերը կհասկանա յուրաքանչյուր ադեկվատ մարդ»:
Ուկրաինացի զինվորականները գերության մեջ են գտնվում, թե՞ ոչ, պաշտոնապես չի հայտարարվել։ Ուկրաինայի պաշտպանության փոխնախարար Աննա Մալյարի խոսքով՝ նրանց «տուն վերադառնալու համար փոխանակման ընթացակարգ կիրականացվի»։
«Ազով»-ի հրամանատար Դենիս Պրոկոպենկոն ասել է, որ «կյանքեր փրկելու համար Մարիուպոլի ամբողջ կայազորը կատարում է բարձրագույն ռազմական հրամանատարության հաստատված որոշումը եւ ապավինում է ուկրաինացի ժողովրդի աջակցությանը»։
Իրենց հերթին ռուսական ԶԼՄ-ները, վկայակոչելով Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության տարածքային պաշտպանության շտաբին, հայտնում են, որ Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանի տարածքից ավելի քան 250 ուկրաինացի զինվոր է հանձնվել, այդ թվում՝ 51 վիրավոր։
«Մարիուպոլի «Ազովստալ» մետալուրգիական գործարանի տարածքից հանձնվել է ընդհանուր 256 ուկրաինացի զինյալ։ Գերիների թվում վիրավորների թիվը 51 մարդ է կազմում»,- ասվում է շտաբի տելեգրամյան ալիքում։ Ներկայումս վիրավորներին բուժօգնություն է ցուցաբերվում, հավելել են շտաբից։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն «Ազովստալ»-ից զինյալների դուրսբերման հարցը վերահասցեավորել է պաշտպանության նախարարությանը։
«Ես մանրամասն տեղեկություն չունեմ, թե ինչ է կատարվում այնտեղ։ Այնուամենայնիվ, պետք է մեր զինվորականներին հարցնել»,- ասել է նա երեքշաբթի լրագրողներին տված հարցազրույցում: Պեսկովը ՊՆ-ին է վերահասցեավորել նաեւ հարցը՝ արդյո՞ք Մոսկվան ուկրաինական բանակին եւ ազգային գումարտակներին, որոնք գտնվում են «Ազովստալ»-ում են եւ պատրաստվում են հանձնվել, ռազմագերիներ կամ ռազմական հանցագործներ են համարում, եւ արդյո՞ք այն պատրաստ կլինի նրանց փոխանցել Կիեւին: «Վերահասցեավորում եմ ձեզ մեր զինվորականներին»,- ասել է նա:
Ընդ որում, Կրեմլի ներկայացուցիչը հիշեցրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունն այն մասին, որ այդ մարդկանց հետ «կվարվեն համապատասխան միջազգային օրենքների համաձայն»։

The Ukrainian military is taken out of the territory of the Azovstal plant in Mariupol, Reuters , publishing photos of buses. The information is also confirmed by the General Staff of Ukraine.
A total of 264 servicemen left Azovstal, 53 of them were wounded, the General Staff reports. According to Reuters, the wounded were taken to the city of Novoazovsk. It is under the control of the Russian Federation. The Ministry of Defense of Russia also announced the removal of the wounded to Novoazovsk earlier.
The remaining 211 soldiers were evacuated through the humanitarian corridor to Yelenovka - also under the control of the self-proclaimed DNR.
President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy commented on the evacuation from Mariupol: “Thanks to the actions of the Ukrainian military — the Armed Forces of Ukraine, intelligence, as well as the negotiating group, the International Committee of the Red Cross and the UN — we hope that we will be able to save the lives of our guys. I want to emphasize that Ukraine needs Ukrainian heroes alive. This is our principle. I think that every adequate person will understand these words.
Whether the Ukrainian military is in captivity has not been officially announced. According to the Deputy Minister of Defense of Ukraine Anna Malyar, for their "further return home, an exchange procedure will be carried out."
Azov Commander Denis Prokopenko said that “to save lives, the entire Mariupol garrison is fulfilling the approved decision of the high military command and hopes for the support of the Ukrainian people.”
In turn, the Russian media, citing the Headquarters of the Territorial Defense of the Donetsk People's Republic (DPR), reported that more than 250 Ukrainian soldiers had surrendered from the territory of the Azovstal plant in Mariupol, including 51 wounded.
“In total, 256 Ukrainian militants surrendered from the territory of the Azovstal metallurgical plant in Mariupol. Among the prisoners, the number of wounded is 51 people, ”the headquarters’ telegram channel says. Currently, the wounded are receiving medical care, the headquarters added.
Press Secretary of Russian president Dmitry Peskov forwarded the question of the withdrawal of militants from Azovstal to the Ministry of Defense.
“I do not have detailed information about what is happening there. Still, we need to ask our military,” he said in an interview with reporters on Tuesday.
Peskov also forwarded to the Ministry of Defense the question of whether Moscow considers the Ukrainian army and national battalions who are on Azovstal and are going to surrender as prisoners of war or war criminals, and whether it will be ready to transfer them to Kyiv. “I will redirect you to our military,” he said.
The Kremlin spokesman recalled the statement of Russian President Vladimir Putin that these people "will be treated in accordance with relevant international laws."