Շրի Լանկայի իշխանությունները ուրբաթ օրը փակել են դպրոցները եւ պետական պաշտոնյաներին կոչ են արել չգնալ աշխատանքի՝ հուսահատ փորձելով նախապատրաստվել վառելիքի խիստ պակասին, որը կտեւի մի քանի օր՝ երկրի վերջին տասնամյակների վատթարագույն տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, հաղորդում է AP-ն:
Պետական կառավարման նախարարությունը աշխատակիցներին, բացառությամբ հիմնական ծառայություններ մատուցողների, խնդրել է ուրբաթ օրը չներկայանալ աշխատանքի՝ «վառելիքի շարունակական սղության եւ տրանսպորտային միջոցների խնդիրների պատճառով» ամբողջ երկրում։
Ուրբաթ օրը փակվել են նաեւ մասնավոր դպրոցները, քանի որ վառելիքի պակասը խորացել է, հազարավոր մարդիկ մի քանի օր հերթ են կանգնել ամբողջ երկրի բենզալցակայաններում:
Շրի Լանկան այժմ գրեթե առանց բենզինի է եւ վառելիքի այլ տեսակների խիստ կարիք ունի:
Վերջին ամիսներին կառավարությունն ամեն կերպ փրձել է գումար գտնել վառելիքի, գազի եւ անհրաժեշտ այլ ապրանքների ներկրման համար, քանի որ Հնդկական օվկիանոսում գտնվող պետությունը կանգնած է սնանկության եզրին:
Նրա տնտեսական խնդիրները հանգեցրին քաղաքական ճգնաժամի, երբ կառավարությունը բախվեց զանգվածային բողոքի ակցիաների եւ անկարգությունների:
Արդեն մի քանի ամիս Շրի Լանկայի բնակիչները երկար հերթեր են կանգնում առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ գնելու համար, որոնց մեծ մասը գալիս է արտասահմանից: Կայուն արժույթի բացակայությունը խոչընդոտում է նաեւ արտադրության համար հումքի ներմուծմանը եւ խորացնում է գնաճը։
Ցուցարարները փակել են գլխավոր ճանապարհները՝ պահանջելով բենզին ու վառելիք։
Իշխանությունները հայտարարել են ամբողջ երկրում օրական մինչեւ չորս ժամով էլեկտրաէներգիայի անջատումների մասին, քանի որ նրանք չեն կարող բավարար քանակությամբ վառելիք ապահովել էլեկտրակայանների համար:
Շրի Լանկան կասեցրել է այս տարի մոտ 7 միլիադ դոլարի արտաքին վարկերի մարումները, այն 25 միլիարդ դոլարից, որը պետք է մարվի մինչեւ 2026 թվականը։ Երկրի ընդհանուր արտաքին պարտքը կազմում է 51 միլիադ դոլար։ Ֆինանսների նախարարությունը հայտնում է, որ երկիրը ներկայումս ունի ընդամենը 25 միլիոն դոլարի օգտագործելի արժութային պահուստներ։
Ցուցարարները ավելի քան մեկ ամիս փակում են նախագահի գրասենյակի մուտքը՝ կոչ անելով նախագահ Գոտաբայ Ռաջապակսային հրաժարական տալ։
Նախագահի եղբայրներից մեկը հրաժարական է տվել վարչապետի պաշտոնից, իսկ մյուս եղբայրները, քույրերն ու եղբորորդին հրաժարվել են կառավարությունում իրենց պաշտոններից: Ցուցարարները Ռաջապակսաներին կոռուպցիայի եւ վատ կառավարման պատճառով ճգնաժամ առաջացնելու մեջ են մեղադրում։
Շրի Լանկայի նոր վարչապետ Ռանիլ Վիկրեմեսինգեն ասել է, որ երկրին շտապ անհրաժեշտ է մոտ 75 միլիարդ դոլար՝ բնակչությանը առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովելու համար, սակայն գանձարանը դժվարությամբ է փորձում գտնել նույնիսկ 1 միլիարդ դոլար:
Անցյալ շաբաթ ցուցարարների վրա Ռաջապակսայի կողմնակիցների հարձակումները բռնության պատճառ են դարձել ամբողջ երկրում, ինչի հետեւանքով զոհվել է ինը մարդ, այդ թվում՝ մի պատգամավոր, եւ վիրավորվել ավելի քան 200 մարդ։ Հրկիզվել են պատգամավորների եւ նրանց կողմնակիցների տները։

Власти Шри-Ланки в пятницу закрыли школы и призвали государственных чиновников не выходить на работу в отчаянной попытке подготовиться к острой нехватке топлива, которая, как ожидается, продлится несколько дней на фоне самого тяжелого экономического кризиса в стране за последние десятилетия, передает AP.
Министерство государственного управления попросило служащих, за исключением тех, кто оказывает основные услуги, не выходить на работу в пятницу «ввиду текущей нехватки топлива и проблем с транспортными средствами» по всей стране.
Частные школы также закрылись в пятницу из-за усугубляющейся нехватки топлива, когда тысячи людей стоят в очередях на заправочных станциях по всей стране в течение нескольких дней.
Шри-Ланка сейчас почти без бензина и испытывает острую нехватку других видов топлива.
Правительство изо всех сил пыталось найти деньги для оплаты импорта топлива, газа и других предметов первой необходимости в последние месяцы, поскольку островное государство в Индийском океане находится на грани банкротства.
Его экономические проблемы привели к политическому кризису, когда правительство столкнулось с массовыми протестами и беспорядками.
Уже несколькоо месяцев, жители Шри-Ланки стоят в длинных очередях, чтобы купить эти предметы первой необходимости, большинство из которых поступает из-за границы. Нехватка твердой валюты также препятствует импорту сырья для производства и усугубляет инфляцию.
Протестующие заблокировали основные дороги, требуя бензина и топлива.
Власти объявили об отключении электроэнергии по всей стране на срок до четырех часов в день, поскольку они не могут обеспечить достаточное количество топлива для электростанций.
Шри-Ланка приостановила погашение иностранных кредитов на сумму около 7 миллиардов долларов, причитающихся в этом году, из 25 миллиардов долларов, которые должны быть погашены к 2026 году. Общий внешний долг страны составляет 51 миллиард долларов. Министерство финансов сообщает, что в настоящее время у страны есть только 25 миллионов долларов в годных к употреблению валютных резервах.
Протестующие уже более месяца блокируют вход в офис президента, призывая президента Готабая Раджапакса уйти в отставку.
Один из братьев президента ушел в отставку с поста премьер-министра, а другие братья, сестры и племянник покинули свои посты в кабинете министров. Протестующие обвиняют Раджапаксов в том, что они спровоцировали кризис из-за коррупции и плохого управления.
Новый премьер-министр Шри-Ланки Ранил Викремесингхе заявил, что стране срочно требуется около 75 миллиардов долларов для обеспечения населения предметами первой необходимости, но казна изо всех сил пытается найти хотя бы 1 миллиард долларов.
Нападения сторонников Раджапаксы на протестующих на прошлой неделе спровоцировали насилие по всей стране, в результате которого девять человек, включая депутата, погибли и более 200 получили ранения. Были сожжены дома депутатов и их сторонников.