Շաբաթ օրը Ավստրալիայում բացվել են ընտրատեղամասերը, որտեղ ընտրողները պետք է որոշեն, թե կարո՞ղ է արդյոք վարչապետ Սքոթ Մորիսոնի պահպանողական կառավարությունը մարտահրավեր նետել հնարավորություններին եւ իշխանության ղեկին մնալ չորրորդ եռամյա ժամկետում, հաղորդում է AP-ն:
Նրա մրցակիցը՝ ընդդիմադիր ձախ կենտրոնամետ Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Էնթոնի Ալբանեզեն, ֆավորիտ է համարվում 2007 թվականից ի վեր առաջին ընտրություններում։
Բայց Մորիսոնը 2019-ին մարտահրավեր նետեց հասարակական կարծիքի հարցումներին՝ իր կոալիցիան դեպի հաղթանակ տանելով:
Նրա կոալիցիան ունի 76 տեղ՝ 151 տեղանոց Ներկայացուցիչների պալատում, որտեղ կուսակցություններին անհրաժեշտ է մեծամասնություն, որպեսզի կառավարություն ձեւավորեն։
Երկու մասնակիցներն էլ շաբաթ առավոտյան քարոզարշավ են իրականացրել Մելբուռնում, նախքան իրենց հայրենի Սիդնեյում քվեարկելը:
Առաջին ընտրատեղամասերը երկրի արեւելյան ափին տեղական ժամանակով ժամը 18:00-ին կփակվեն։
Համավարակի պատճառով Ավստրալիայի 17 միլիոն ընտրողների ավելի քան 48 տոկոսը վաղաժամ քվեարկել է կամ դիմել է փոստով քվեարկության համար, ինչը հավանաբար կդանդաղեցնի ձայների հաշվարկը:
Քվեարկությունը պարտադիր է չափահաս քաղաքացիների համար, եւ վերջին ընտրություններում քվեարկել է գրանցված ընտրողների 92 տոկոսը։

Polls opened across Australia on Saturday, where voters must decide whether Prime Minister Scott Morrison's Conservative government can defy the odds and remain in power for a fourth three-year term, the AP reported.
His opponent, Anthony Albanese, leader of the opposition center-left Labor Party, was considered the favorite in the first election since 2007.
But Morrison defied opinion polls in 2019 by leading his coalition to victory.
His coalition has 76 seats in the 151-seat House of Representatives, where parties need a majority to form government.
Both contestants were campaigning in Melbourne Saturday morning before voting in their hometown of Sydney.
The first polls will close on the country's east coast at 6 p.m. local time.
Because of the pandemic, more than 48 percent of Australia's 17 million voters have voted early or applied for a mail-in ballot, which will likely slow the vote count.