Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ երկիրն ապավինում է ՆԱՏՕ-ի կոնկրետ քայլերին՝ ի պատասխան դաշինք Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի հնարավոր մուտքի վերաբերյալ Անկարայի մտահոգություններին։
«Ահաբեկչության դեմ պայքարում ՆԱՏՕ-ի գործընկերներից համապատասխան աջակցություն չենք ստացել։ Մենք ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ-ն կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի՝ մտահոգության (Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի հարցով) վերացման ուղղությամբ, այլ ոչ թե անօգուտ հայտարարություններ կանի: Մենք չենք կարող աչք փակել այն պատժամիջոցների վրա, որոնք Շվեդիան սահմանել է մեր դեմ, դրանց բացատրություն չկա։ Քանի որ մեր դերը ՆԱՏՕ-ում պարզ է, մենք դեռ քննարկում ենք պատժամիջոցների վերացման հարցը մեր դաշնակիցների հետ»,- պարզաբանել է նա։
Ավելի վաղ Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Պեկա Հավիստոն հայտարարել էր, որ Անկարայի հետ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն այս շաբաթ։
Մինչ այս Թուրքիան արգելափակել էր Հյուսիսատլանտյան դաշինքում Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի՝ կազմակերպություն մտնելու շուրջ բանակցությունների մեկնարկը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan said the country expects concrete steps from NATO in response to Ankara's concerns about Sweden and Finland's possible membership in the alliance.
"We have not received support from NATO partners on counterterrorism issues. We expect NATO to take concrete steps to address concerns (about Sweden and Finland) rather than making useless statements. We cannot turn a blind eye to the sanctions Sweden has imposed on us; there is no explanation for them. Because the role we play in NATO is clear, we are still discussing the lifting of sanctions with our allies," he said.
Earlier, Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto said talks with Ankara on NATO membership would continue this week.
Previously, Turkey blocked the start of negotiations in the North Atlantic Alliance on the accession of Finland and Sweden to the organization.