Վանա լճի աղտոտվածության աստիճանը որոշելու ընթացքում թուրք գիտնականները հայտնաբերել են, որ լճի ընդերքում գտնվում է 50 հազար տոննա ծավալով ուրանի հանքեր։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Էլազըղի Ֆըրաթ համալսարանի պրոֆեսոր Մեհմեդ Յամանը նախորդ ամիս միջազգային մի գիտական պարբերականում հոդված է տպագրել, որտեղ ներկայացրել է Վանա լճում եւ հարակից գետերում իրականացրած իր ուսումնասիրության արդյունքները։
Նշվում է, որ 2008-ին Վանա լճի աղտոտվածության աստիճանը որոշելու աշխատանքների ժամանակ պրոֆ. Յամանը լաբորատոր հետազոտության ժամանակ ջրում ուրան է հայտնաբերել, որը համարժեք է 1 լիտր ջրում 76 միկրոգրամ ուրան։ Հաշվարկվել է, որ լճի ընդերքում գտնվում է մոտ 7,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ուրանի հանքեր։ Թուրք պրոֆեսորը փաստը ուրախալի է համարում՝ շեշտելով, որ ուրանը կարող է օգտագործվել Թուրքիայում կառուցվելիք ատոմակայաններում, ինչպես նաեւ արտահանվել։

ANKARA. – Over 50 thousand tons of uranium was discovered by Turkish scientists in Lake Van during their attempt to determine the degree of lake’s pollution.
Elazig Firat University Professor Mehmet Yaman published an article in one of international journals on the results of his study about Lake Van and surrounding rivers, reports Turkish Radikal.
The newspaper says that in 2008 during his study on the degree of pollution of Lake Van, Yaman found that 1 liter of water contains up to 76 micrograms of uranium. According to his calculations, the underwater uranium mines are worth $7.5 billion.
Professor says that the uranium may be used for nuclear plants in Turkey, as well as for export purposes.