ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգն ընդգծել է ռուսական սպառնալիքին հակազդելու  դաշինքի կամքն ու կարողությունը, փոխանցում է DW-ն։
«Մենք կարող ենք անմիջապես պատասխանել ցանկացած ագրեսիայի»,- ասել է նա Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին իր ելույթի ժամանակ։ Միաժամանակ Սթոլթենբերգն ընդգծել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը չի ցանկանում հակամարտություն հրահրել, այլ խաղաղության է ձգտում:
Նա հիշեցրել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր երկրի սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնում չէր ցանկանում եւ դրա պատճառով պատերազմ սկսեց։
«Ընդ որում, Պուտինը հակառակին հասավ. Ռուսաստանի Դաշնության սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ն ավելի շատ կլինի»,- հավելել է Ստոլտենբերգը՝ մատնանշելով Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի՝ դաշինքին միանալու դիմումները։

NATO Secretary General Jens Stoltenberg noted the will and ability of the alliance to counter the Russian threat, DW reports.
NATO can immediately respond to any aggression, he said, speaking at the World Economic Forum in Davos.
At the same time, Stoltenberg added that the North Atlantic Alliance does not want to provoke a conflict, but strives for peace.
He recalled that Russian President Vladimir Putin did not want NATO to expand near the borders of his country and started a war because of this.