Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը՝ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ, մայիսի 26-ի նիստին կքննարկի ՆԱՏՕ-ին՝ Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության հայտերը, իրավիճակը Հյուսիսային Իրաքում «հակաահաբեկչական գործողության» գոտում, ինչպես նաեւ Հունաստանի «ռազմական զինանոցի ընդլայնումը», հայտնում է Anadolu-ն։
Նիստի ընթացքում կշոշափվեն Անկարային հետաքրքրող այլ թեմաներ, այդ թվում՝ Ուկրաինայում պատերազմի թեման։ Սեւ ծովի հյուսիսում ստեղծված իրավիճակի համատեքստում մտքերի փոխանակում տեղի կունենա Ուկրաինայի շուրջ Թուրքիայի խաղաղարար նախաձեռնությունների, միջնորդական նախաձեռնությունների, մարդասիրական օգնության մատակարարումների եւ երկարաժամկետ զինադադարի հասնելու ջանքերի շուրջ։
Ինչ վերաբերում է Էգեյան եւ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում տիրող իրավիճակին, հանդիպման մասնակիցները մանրամասն կքննարկեն Թուրքիայի եւ այսպես կոչված «Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության» «շահերի ու իրավունքների» պաշտպանության թեման։
Խորհրդի անդամները կքննարկեն նաեւ Թուրքիայի հարավային սահմանների երկայնքով անվտանգության գոտու ստեղծմանն ուղվված քայլերը, այդ թվում՝ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անցկացումը։

Совет национальной безопасности Турции под председательством президента Реджепа Тайипа Эрдогана обсудит на заседании 26 мая заявки Финляндии и Швеции на вступление в НАТО, ситуацию в зоне «антитеррористической операции»  на севере Ирака, а также «наращивание военного арсенала» Греции, передает Анадолу
В ходе  заседания будут затронуты иные темы, представляющие интерес для Анкары, в том числе тема война в Украине. В контексте ситуации на севере Черного моря, состоится обмен мнениями по мирным инициативам Турции вокруг Украины, инициативам посредничества, поставкам гуманитарной помощи и усилиям по достижению долгосрочного перемирия.
Касательно ситуации в Эгейском и восточной части Средиземного моря, участники заседания подробно рассмотрят тему защиты «интересов и прав» Турции и  так называемый «турецкой республики северного Кипра».
Члены Совета обсудят также шаги по формированию зоны безопасности у южных границ Турции, в том числе проведение «антитеррористических операций».
Азербайджан и Грузия ратифицировали соглашение об оборонном сотрудничестве
Документ направлен на поощрение сотрудничества в военной сфере, а также определения практических рамок партнерства в реализации …