ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 8-ին շնորհավորական հեռագիր է հղել «Արմենիա» առագաստանավի անձնակազմին` շուրջերկրյա նավարկության հաջող ավարտի կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ ձեզ մեր ժողովրդի պատմության մեջ առաջին շուրջերկրյա նավարկության հաջող ավարտի կապակցությամբ:
Ողջ Արցախը ուշադիր հետեւում էր «Արմենիա» առագաստանավի ոչ հեշտ, իսկ հաճախ էլ նաեւ վտանգավոր երթուղուն: Աշխարհասփյուռ հայերի վրա խորին տպավորություն է գործել այն փաստը, որ շրջանցելով իր վտանգավորությամբ հայտնի Հորն հրվանդանը, դուք այնտեղ տեղադրել եք հայկական խաչ` ի հիշատակ երկրագնդի բոլոր անմեղ զոհերի:
Լինելով Սփյուռքի ամենատարբեր մասերում` դուք հայրենասիրության հզոր լիցք եք հաղորդել մեր հայրենակիցներին, ինչի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել:
Կրկին շնորհավորում եմ առագաստանավի անձնակազմին հայրենանվեր առաքելության փառավոր ավարտի կապակցությամբ: Կամքի ու ոգու այդ հերթական հաղթանակը իր արժանի տեղը կզբաղեցնի մեր ժողովրդի պատմության մեջ:

STEPANAKERT.- President of Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan sent a congratulatory message to the crew of “Armenia” vessel which completed its epic world trip.
“I congratulate you on the successful completion of the first circumnavigation in the history of our nation.
The whole Nagorno-Karabakh was thoroughly watching the navigation of the “Armenia” sailing vessel that went through hard and often dangerous routes. Armenian people were deeply impressed by the fact that bending around the hazardous Cape Horn, you erected the Armenian Cross there in memory of all innocent victims of the planet.
Having been to different parts of the Diaspora, you passed on our compatriots a powerful charge of patriotism, the importance of which can scarcely be overestimated.
I congratulate once again the crew of “Armenia” on successful realization of its mission. This new victory of will and spirit has already taken its worthy place in the history of our people.