ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 8-ին շնորհավորական հեռագիր է հղել «Արմենիա» առագաստանավի անձնակազմին` շուրջերկրյա նավարկության հաջող ավարտի կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ ձեզ մեր ժողովրդի պատմության մեջ առաջին շուրջերկրյա նավարկության հաջող ավարտի կապակցությամբ:
Ողջ Արցախը ուշադիր հետեւում էր «Արմենիա» առագաստանավի ոչ հեշտ, իսկ հաճախ էլ նաեւ վտանգավոր երթուղուն: Աշխարհասփյուռ հայերի վրա խորին տպավորություն է գործել այն փաստը, որ շրջանցելով իր վտանգավորությամբ հայտնի Հորն հրվանդանը, դուք այնտեղ տեղադրել եք հայկական խաչ` ի հիշատակ երկրագնդի բոլոր անմեղ զոհերի:
Լինելով Սփյուռքի ամենատարբեր մասերում` դուք հայրենասիրության հզոր լիցք եք հաղորդել մեր հայրենակիցներին, ինչի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել:
Կրկին շնորհավորում եմ առագաստանավի անձնակազմին հայրենանվեր առաքելության փառավոր ավարտի կապակցությամբ: Կամքի ու ոգու այդ հերթական հաղթանակը իր արժանի տեղը կզբաղեցնի մեր ժողովրդի պատմության մեջ:

Президент Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) Бако Саакян направил поздравительную телеграмму членам экипажа парусника «Армения» по случаю успешного завершения кругосветного плавания.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в телеграмме говорится:
«Поздравляю вас с успешным завершением первого в истории нашего народа кругосветного плавания. Весь Арцах внимательно следил за плаванием парусника «Армения» по нелегким, а зачастую, и опасным маршрутам. Глубокое впечатление у всего армянского народа оставил тот факт, что, огибая известный своей опасностью мыс Горн, вы установили там армянский крест в память обо всех невинных жертвах планеты.
Побывав в самых разных частях Спюрка, вы передали нашим соотечественникам мощнейший заряд патриотизма, важность которого трудно переоценить.
Еще раз поздравляю экипаж «Армении» со славным завершением своей миссии. Это очередная победа воли и духа займет свое достойное место в истории нашего народа.