ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը դաշինքի անդամ երկրներին կոչ է արել պատրաստվել նրան, որ Ուկրաինային օգնելու համար երկար ժամանակ կպահանջվի։ Այս մասին նա ասել է իսպանական La Vanguardia թերթին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ այժմ ՆԱՏՕ-ի առաջնային խնդիրը Ուկրաինային օգնելն է։
«Պատերազմներն անկանխատեսելի են, եւ ոչ ոք չի կարող ասել, թե ինչպես եւ երբ կավարտվի դա, բայց մենք պետք է պատրաստ լինենք երկարաժամկետ հեռանկարում պահպանել մեր աջակցությունը»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը։
Նա ասել է, որ խոսքն ինչպես Կիեւին զենք մատակարարելու, այնպես էլ մատակարարվող նյութը աշխատանքային վիճակում պահելու մասին է։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մյուս դերը էսկալացիա թույլ չտալն է, ընդգծել է Սթոլթենբերգը։
«Եթե սա վերածվի ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ պատերազմի, դա շատ ավելի մեծ ավերածություններ ու վնաս կբերի ամբողջ Եվրոպային: Ուստի մենք պարտավոր ենք գործել այնպես, որ չնպաստենք եւ չհանգեցնենք էսկալացիայի»,- ընդգծել է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարը։
Նա հավելել է, թե ՆԱՏՕ-ն հասկացնում է, որ աջակցում է Կիեւին, բայց չի մասնակցում պատերազմին։
Սթոլթենբերգը հստակեցրել է, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության սկզբից ՆԱՏՕ-ի զորքերի թիվն արեւելքում հասցվել է 40 000-ի՝ զգալի ռազմածովային եւ ռազմաօդային ուժերի աջակցությամբ։
«Նպատակը պատերազմ հրահրելը չէ, այլ այն կանխելը, խաղաղությունը պահպանելը եւ Մոսկվայում խառնաշփոթից կամ թյուրիմացությունից խուսափելը՝ բոլոր դաշնակիցներին պաշտպանելու ՆԱՏՕ-ի պատրաստակամության հարցում»,- եզրափակել է Սթոլթենբերգը։

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг призвал страны-члены альянса готовиться к тому, что помогать Украине придется долгое время. Об этом он сказал в интервью испанской газете La Vanguardia.
По его словам, сейчас первостепенная задача НАТО — помочь Украине.
«Войны непредсказуемы, и никто не может сказать, как и когда закончится эта, но мы должны быть готовы сохранять нашу поддержку в долгосрочной перспективе», — сказал генсек.
По его словам, речь идет как о поставке вооружения Киеву, так и о поддержании поставленного материала в рабочем состоянии.
Другая роль Североатлантического альянса заключается в недопущении эскалации, подчеркнул Столтенберг.
«Если это перерастет в войну между НАТО и Россией, это принесет гораздо больше разрушений и ущерба всей Европе. Поэтому мы обязаны действовать таким образом, чтобы не способствовать и не вести к эскалации», — подчеркнул глава НАТО.
Он добавил, что НАТО дает понять, что поддерживает Киев, но при этом не принимает участия в войне.
Столтенберг уточнил, что с начала спецоперации России на Украине численность войск НАТО на востоке была увеличена до 40 тыс. человек при поддержке значительных военно-морских и военно-воздушных сил.
«Цель состоит не в том, чтобы спровоцировать войну, а в том, чтобы предотвратить ее, сохранить мир и избежать путаницы или непонимания в Москве относительно готовности НАТО защищать всех союзников», — подытожил Столтенберг.