Հունիսի վերջին Մադրիդում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Թուրքիան կներկայացնի իր մոտեցումները դաշինքի ռազմավարական նոր հայեցակարգի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Օմեր Չելիքը ԱԶԿ գործադիր կոմիտեի նիստից հետո, որն անցկացրել է դրա առաջնորդ՝ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը։
«Մադրիդում կրկին կքննարկվի ՆԱՏՕ-ի նոր հայեցակարգը: Թուրքիան կմանրամասնի իր մոտեցումներն այդ հարցում»,- լրագրողներին ասել է Չելիքը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան աջակցում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բաց դռների քաղաքականությանը, սակայն ելնում է նրանից, որ այն առաջին հերթին անվտանգության բլոկ է, ուստի դաշինքին միանալ նախատեսող երկրները պետք է համապատասխանեն կազմակերպությանն անդամակցելու չափանիշներին։ Այս կապակցությամբ Չելիքը կրկնել է Թուրքիայի ղեկավարության դիրքորոշումն առ այն, որ Անկարան չի աջակցի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի` ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, քանի դեռ սկանդինավյան երկու երկրները չեն վերանայել իրենց վերաբերմունքն ահաբեկչական կազմակերպությունների նկատմամբ։ Թուրքական իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը նաեւ ասել է, որ Անկարան «ահաբեկչությանը սատարող» երկրների դեմ վետո կիրառելու օրինական իրավունք ունի:
Անկարայում ահաբեկչական կազմակերպությունների թվում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը, այսպես կոչված Սիրիայի ազգային ինքնապաշտպանության ուժերը եւ «ֆեթուլլահիստների ահաբեկչական կազմակերպությունը», որին իշխանությունները մեղադրում են 2016-ին Թուրքիայում հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ:

At the NATO summit in Madrid at the end of June, Turkey will present its approaches to the new strategic concept of the alliance. This was announced by the official representative of the ruling Justice and Development Party (AKP) of Turkey, Omer Celik, after a meeting of the AKP executive committee, which was held by its leader, Turkish President Tayyip Erdogan.
A new concept [of NATO] will be discussed again in Madrid. Turkey will detail its approaches at it, Celik told reporters.
According to him, Turkey supports the open door policy of the North Atlantic Alliance, but proceeds from the fact that it is primarily a security bloc, so countries planning to join the alliance must comply with the criteria for membership in the organization.
In this regard, Celik reiterated the position of the Turkish leadership, declaring that Ankara will not support NATO membership of Sweden and Finland until both Scandinavian countries reconsider their attitude towards terrorist organizations. A spokesman for the ruling Turkish party also said that Ankara has the legal right to exercise veto power against countries supporting terrorism.
Terrorist organizations in Ankara include the Kurdistan Workers' Party, the so-called Syrian National Self-Defense Forces and the fethullahist terrorist organization, which the authorities accuse of being involved in preparing a coup in Turkey in 2016.