Հունիսի վերջին Մադրիդում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Թուրքիան կներկայացնի իր մոտեցումները դաշինքի ռազմավարական նոր հայեցակարգի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Օմեր Չելիքը ԱԶԿ գործադիր կոմիտեի նիստից հետո, որն անցկացրել է դրա առաջնորդ՝ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը։
«Մադրիդում կրկին կքննարկվի ՆԱՏՕ-ի նոր հայեցակարգը: Թուրքիան կմանրամասնի իր մոտեցումներն այդ հարցում»,- լրագրողներին ասել է Չելիքը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան աջակցում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բաց դռների քաղաքականությանը, սակայն ելնում է նրանից, որ այն առաջին հերթին անվտանգության բլոկ է, ուստի դաշինքին միանալ նախատեսող երկրները պետք է համապատասխանեն կազմակերպությանն անդամակցելու չափանիշներին։ Այս կապակցությամբ Չելիքը կրկնել է Թուրքիայի ղեկավարության դիրքորոշումն առ այն, որ Անկարան չի աջակցի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի` ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, քանի դեռ սկանդինավյան երկու երկրները չեն վերանայել իրենց վերաբերմունքն ահաբեկչական կազմակերպությունների նկատմամբ։ Թուրքական իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը նաեւ ասել է, որ Անկարան «ահաբեկչությանը սատարող» երկրների դեմ վետո կիրառելու օրինական իրավունք ունի:
Անկարայում ահաբեկչական կազմակերպությունների թվում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը, այսպես կոչված Սիրիայի ազգային ինքնապաշտպանության ուժերը եւ «ֆեթուլլահիստների ահաբեկչական կազմակերպությունը», որին իշխանությունները մեղադրում են 2016-ին Թուրքիայում հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ:

Турция на саммите НАТО в конце июня в Мадриде изложит свои подходы относительно новой стратегической концепции альянса. Об этом сообщил официальный представитель правящей Партии справедливости и развития (ПСР) Турции Омер Челик после заседания исполкома ПСР, который провел ее лидер, президент Турции Тайип Эрдоган.
«В Мадриде будет вновь обсуждаться новая концепция [НАТО]. Турция детально изложит на нем свои подходы», - сказал Челик журналистам.
По его словам, Турция поддерживает политику открытых дверей Североатлантического альянса, но исходит из того, что это прежде всего блок безопасности, поэтому страны, планирующие вступить в альянс, должны соблюдать критерии членства в организации. В связи с этим Челик вновь изложил позицию руководства Турции, заявляющего, что в Анкаре не поддержат членство в НАТО Швеции и Финляндии, пока обе скандинавские страны не пересмотрят свое отношение к террористическим организациям. Представитель правящей турецкой партии также сказал, что Анкара имеет законное право применять право вето в отношении стран, «поддерживающих терроризм».
К террористическим организациям в Анкаре относят Рабочую партию Курдистана, так называемые Сирийские силы национальной самообороны и «террористическую организацию фетхуллахистов», которую власти обвиняют в причастности к подготовке переворота в Турции в 2016 году.