ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նիստի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կռանձնազրույցից հետո նրանք միացել են ընդլայնված կազմով հանդիպմանը: Կողմերը միմյանց շնորհավորել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի եւ Բարեկամության, համագործակցության ու փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի առթիվ:
Երկուստեք արձանագրվել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին համապատասխանող պատշաճ մակարդակով նախատեսված միջոցառումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել անցած տարիների ընթացքում հայ-ռուսական միջպետական, դաշնակցային փոխգործակցության շուրջ: Հատկապես կարեւորվել են ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում փոխգործակցությունը, իրավապայմանագրային լայն բազայի հետեւողական կատարելագործումը, առեւտրատնտեսական, միջտարածաշրջանային եւ հումանիտար ոլորտներում հաջող գործընկերությունը:
Զրույցի ընթացքում ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարեւոր բաղադրիչ է դիտվել խորհրդարանական երկկողմ ձեւաչափը, ինչը նպաստում է համատեղ ակտիվ եւ կառուցողական աշխատանքին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջը հիշեցրել է, որ հայկական կողմը նախատեսում է հրատարակել «Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցություն 1992-2021 թթ.» փաստաթղթերի ժողովածուն:
Վյաչեսլավ Վոլոդինի համոզմամբ՝ միջխորհրդարանական ձեւաչափը լավագույն հարթակն է մի շարք ոլորտների համատեղ օրենսդրական կարգավորման, այդ թվում` ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերում: ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ համավարակից հետո հնարավորություն է ընձեռվել հրաժեշտ տալ առցանց շփումներին եւ հանդիպել ավանդական եղանակով ու քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել ԱՊՀ միջխորհրդարանական, ՀԱՊԿ եւ ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովների եւ այլ միջազգային հարթակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության մակարդակի վերաբերյալ:
Կարեւորվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պրոֆիլային մշտական հանձնաժողովների եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի եւ Դաշնության խորհրդի մշտական հանձնաժողովների պարբերական համատեղ նիստերի անցկացման արդեն ավանդական դարձած պրակտիկան:
Գործընկերները քննարկել են այսօր տեղի ունենալիք ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի որոշ մանրամասներ՝ հույս հայտնելով, որ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստն իր ներդրումը կունենա եւ նոր լիցք կհաղորդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Վյաչեսլավ Վոլոդինին պաշտոնական այցով սպասում է Հայաստանում:

YEREVAN. – President Alen Simonyan of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) on Monday received the delegation led by the speaker of the Russian State Duma, Vyacheslav Volodin, being in Armenia within the framework of the CSTO Parliamentary Assembly Council meeting.
After the private talk they joined the enlarged meeting. The sides congratulated each other on the occasion of the 30th anniversary of the diplomatic relations and the 25th anniversary of signing the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between the Republic of Armenia and the Russian Federation.
Both parties recorded the need of holding events designed at decent level corresponding to the allied character of the Armenian-Russian relations.
Ideas were exchanged over the Armenian-Russian interstate, allied cooperation. The cooperation, the persistent improvement legal-contractual wide base in the military-political and military-technical fields, the successful partnership in the trade-economic, inter-regional and humanitarian spheres were especially highlighted.
During the talk the parliamentary bilateral format was observed as a very important component of the strategic relations, which promotes the jointly active and constructive work.
The RA NA President reminded his colleague that the Armenian side designs to publish the collection of documents “Armenia-Russia Inter-Parliamentary Cooperation 1992-2021.”
To Vyacheslav Volodin’s conviction, the inter-parliamentary format is the best platform for joint legislative regulation of a number of spheres, including the fight against terrorism. The Speaker of the RF FA State Duma expressed satisfaction that after the pandemic, there an opportunity was given to say farewell to online contacts and meet in the traditional way and discuss issues of mutual interest.
Both sides expressed satisfaction with the level of Armenian-Russian cooperation in the CIS Inter-parliamentary, the CSTO and BSEC Parliamentary Assemblies and other international platforms.
The already traditional practice of holding regular joint meetings of the profile Standing Committees of the National Assembly of the Republic of Armenia and the State Duma of the Federal Assembly and the Standing Committees of the Federal Council of the Russian Federation was highlighted.
The colleagues discussed some details of today’s meeting of the Council of the CSTO Parliamentary Assembly, expressing hope that the meeting of the Council of the Parliamentary Assembly will have its contribution and give a new impetus to the prospects of expanding cooperation within the framework of the Parliamentary Assembly.
At the end of the meeting, Alen Simonyan noted that he is waiting for Vyacheslav Volodin on an official visit to Armenia.