Վերջին տասնամյակների ընթացքում ստարտափները զգալի առաջընթաց են գրանցել մի շարք ոլորտներում՝ ծրագրային ապահովման մշակումից մինչեւ ձեռներեցություն: Իսկ ո՞ր ոլորտներն առավել արդիական կլինեն առաջիկա 10-15 տարիներին։ Ո՞ր ոլորտներում պետք է սկսել ստարտափ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր կարծիքն է հայտնել տեխնոլոգիական ոլորտը լուսաբանող TechCrunch պարբերականի Եվրոպայի բաժնի գլխավոր խմբագիր Մայք Բութչերը։
Երկու հետաքրքիր ոլորտ համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում են
Առաջիկա տարիներին, ըստ Մայք Բութչերի, համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում կլինեն կլիմայի հետ կապված տեխնոլոգիաները, եւ այս ոլորտում աշխատող ստարտափները հաջողության հասնելու բավականին լավ հնարավորություններ կունենան՝ անկախ նրանից ծրագրային ապահովում են ստեղծում դրանք, թե ապարատային լուծումներ:
Արեւային մարտկոցների եւ հողմային տուրբինների արդյունավետության բարձրացում, ածխաթթու գազի արտանետումների մոնիթորինգ եւ կլիմայի ոլորտում ցանկացած այլ մշակում՝ այս ամենը, Մայք Բութչերի կարծիքով, տարածված ու արդիական կլինի առաջիկա տարիներին՝ կլիմայական խնդիրների հետ կապված իրավիճակի սրման պայմաններում։
Շատ գիտնականներ կհամաձայնեն այս կարծիքի հետ՝ հայտնի աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հեղինակ եւ գլխավոր կազմակերպիչ Գարիկ Իսրայելյանը (https://news.am/rus/news/701393.html) նույնպես կարծում է, որ այսօր արդեն մեր մոլորակը կանգնած է կլիմայական եւ բնապահպանական մի շարքի խնդիրների առջեւ, եւ տարիների ընթացքում այդ խնդիրները միայն կխորանան։ Ուստի նշված խնդիրների լուծմանը կամ գոնե մոլորակի վրա իրավիճակի իրագործելի բարելավմանն ուղղված ցանկացած նախագիծ ու մշակում առավել քան արդիական կլինի։
Մեկ այլ հետաքրքիր ոլորտ, որին պետք է ուշադրություն դարձնեն ապագա ստարտափ սկսողները, Web 3.0-ն է, կրիպտոարժույթները, բլոկչեյնները։ Բութչերի կարծիքով՝ կրիպտոն եւ բլոկչեյններն ավելի հավանական է, որ կիրառվեն որպես բազային ենթակառուցվածքներ, այլ ոչ թե որպես կրիպտոարժույթ, ինչի մասին մենք հաճախ ենք լսում այսօր լուրերում: Այսպես թե այնպես, այս ոլորտը մասնագետին շատ խոստումնալից է թվում։
Մրցակցություն
Ձեր ստարտափի արդիական ոլորտ ընտրելն այն ամենը չէ, ինչ անհրաժեշտ է հաջողության համար: Ի վերջո, կլինեն նաեւ այդ ոլորտում աշխատող այլ ընկերություններ, եւ դրանց հետ մրցակցելը հաճախ հեշտ չի լինի, հատկապես, եթե դրանք մեծ հնարավորություններ ու ռեսուրսներ ունեցող կորպորացիաներ են, ինչը չունեն ստարտափները։
Ինչպե՞ս կարելի է գոյատեւել այս մրցակցության մեջ եւ գտնել ձեր տեղը շուկայում:
Բութչերի կարծիքով՝ փոքր ստարտափները լիովին կարող են մրցակցել մեծ ընկերությունների հետ, եթե կարողանան արագ որոշումներ կայացնել եւ արագ գործել եւ եթե հասանելիություն ունենան մեծ հարթակներին, որոնց վրա կարող են ստեղծել իրենց արտադրանքը:
Համաշխարհային շուկան լավագույն թիրախն է
Հաջողության հասնելու համար, Մայք Բութչերի խոսքով, շատ կարեւոր է նաեւ ստարտափի առաջին իսկ օրվանից թիրախավորել համաշխարհային շուկան։ Բավական վատ գաղափար է մշակել մի բան, որը կարող է հետաքրքրել միայն մարդկանց փոքր խմբի: Որքան շատ պոտենցիալ սպառողներ ունենա ապրանքը, այնքան ավելի հավանական է, որ այն շուկայում կայուն տեղ գտնի եւ հաջողության հասնի:
Բութչերի խոսքով՝ ստարտափի ձախողման ամենատարածված պատճառը չափազանց «փոքր» մտածելու սովորությունն է՝ եթե ստարտափը թիրախավորում է տեղական շուկան, այն հաջողության հասնելու քիչ հնարավորություններ ունի:
«Եթե տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ստարտափը ցանկանում է հաջողության հասնել, նա պետք է գլոբալ մտածի՝ առաջին իսկ օրվանից փնտրի հնարավորինս շատ օգտվողներ իր արտադրանքի համար: Այս մոտեցման շնորհիվ մարդկանց հաջողվում է իսկապես հետաքրքիր ընկերություններ ստեղծել»,- ասաց մասնագետը։
Աշխարհի ցանկացած կետ հարմար է
Լավ նորությունն այն է, որ այսօր դուք կարող եք հաջողակ ստարտափներ ստեղծել աշխարհի ցանկացած կետից: Եվ Հայաստանը բացառություն չէ։
Մայք Բութչերն արդեն մի քանի անգամ այցելել է Հայաստան, եւ, նրա խոսքով, այստեղ տեխնոլոգիական ոլորտը տպավորում է իրեն։
«Դուք ունեք այնպիսի ֆանտաստիկ ընկերություններ, ինչպիսիք են Picsart-ը, Teamable-ը եւ Krisp-ը: Սրանք բոլորը հայկական ստարտափներ են, որոնք ստեղծում են համաշխարհային արտադրանք: Հայաստանն ի վիճակի է կառուցել համաշխարհային տեխնոլոգիական հարթակներ այստեղից՝ Հայաստանից, եւ այնպիսի քաղաքներից, ինչպիսին Երեւանն է: Եվ ես հիացած եմ այստեղի տեխնոլոգիական արդյունաբերությամբ»,- ասաց Բութչերը:
Ամենազարմանալի տեխնոլոգիան
Վերջին տասնամյակների ընթացքում մեր տրամադրության տակ են հայտնվել իսկապես շատ հետաքրքիր գաջեթներ՝ խելացի փոշեկուլներից մինչեւ զգացմունքային ռոբոտներ ու ինքնակառավարվող մեքենաներ, գրեթե ինչպես ֆիլմերում:
Սակայն Մայք Բութչերը վերջին տասնամյակների ամենազարմանալի ու հետաքրքիր գյուտը համարում է․․․ սմարթֆոնը։
«Կարելի է վստահորեն ասել, որ սմարթֆոնն իսկապես փոխել է ինտերնետի հետ մեր փոխգործակցության կանոնները: Պատկերացրեք, եթե ձեզ պետք լիներ շրջել սեղանի համակարգչով։ Դա հնարավոր չէր լինի։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ սմարթֆոնը վերջին տարիներին ակնհայտորեն փոխել է տեխնոլոգիայի մեջ խաղի կանոնները»,- ասաց նա:
Երեւանում Emerge համաժողովի ժամանակ Մայք Բութչերը խոսել է Մետատիեզերքի եւ այն մասին, թե ինչպես, իր կարծիքով, տեխնոլոգիաները կզարգանան ապագայում:
Արդյո՞ք բոլորս խելացի ակնոց ենք դնելու։ Արդյո՞ք կրելու ենք VR սաղավարտներ, որոնք «լրացնում են» մեր շրջապատի իրականությունը եւ նոր մանրամասներ կամ նոր տեղեկություններ են ավելացնում: Առայժմ դժվար է ասել, թե կոնկրետ ինչ է մեզ սպասվում։ Բայց սմարթֆոնը, ըստ Բութչերի, մնում է իսկապես յուրահատուկ գյուտ, որը դեռ երկար ժամանակ չի կորցնի արդիականությունը։

In recent decades, startups have made great progress in a number of areas, from software development to entrepreneurship. And what areas will be the most relevant in the next 10-15 years? In what areas is it worth starting a startup? TechCrunch Europe Editor-in-Chief Mike Butcher shared his views with Armenian news website NEWS.am.
Two interesting areas in the spotlight
Mike Butcher said that climate-related technology will be in the spotlight in the years to come, and startups working in that field have a good chance of succeeding, whether they are creating software or hardware solutions.
Improving the efficiency of solar panels and wind turbines, monitoring carbon dioxide emissions, and any other developments in the field of climate - all these, according to Mike Butcher, will be popular and relevant in the coming years, as the situation with climate problems worsens.
Many scientists would agree with this opinion: the famous astrophysicist, author and main organizer of the STARMUS festival Garik Israelyan also believes that our planet is already facing a number of climatic and environmental problems, and these problems will only worsen with the years. Therefore, any projects and developments aimed at solving these problems or at least improving the situation on the planet, will be more than relevant.
Another interesting area that future startups should pay attention to is Web 3.0, cryptocurrencies, and blockchains. According to Butcher, crypto and blockchains are likely to be used as the underlying infrastructure, rather than the cryptocurrency we often hear about in the news today. Either way, this area seems very promising to the specialist.
Competition
Choosing a relevant field for your startup is not all it takes to succeed. After all, there will be other companies operating in the same field, and it will often be difficult to compete with them, especially if they are corporations with great opportunities and resources that startups do not have.
So how do you stand to this competition and find your place in the market?
According to Butcher, small startups can compete with big companies if they can make quick decisions and act fast, and if they have access to large platforms on which they can build their products.
Global market is the best target
To succeed, according to Mike Butcher, it is also very important to target the global market from day one of a startup. It's a rather bad idea to develop something that only a small group of people can be interested in. The more potential consumers a product has, the more chance it has of finding a sustainable niche in the market and succeeding.
As the specialist said, the most common reason a startup fails is the habit of thinking too "small": if a startup is targeting a local market, it has little chance of success.
He advises to think globally, looking for as many users as possible for products from day one. Only with this approach, can people create really interesting companies.
Anywhere in the world will do
The good news is that today you can create successful startups from anywhere in the world. And Armenia is no exception.
Mike Butcher has already visited Armenia several times, and says he is impressed by the technology industry here.
He said that Armenia has fantastic startup companies like Picsart, Teamable and Krisp that are creating global products and added that Armenia is able to build global technology platforms from cities like Yerevan.
The most amazing technology
In recent decades, a lot of really interesting gadgets have appeared - from smart vacuum cleaners to emotional robots and cars with autopilots - almost like in the movies.
However, Mike Butcher considers smartphone to be the most amazing and interesting invention of recent decades.
In his opinion, smartphone changed all the rules of the technology game in the last few years.
During the Emerge conference in Yerevan, Mike Butcher talked about the Metaworld and how he thinks technology will evolve in the future.
Will we all walk around wearing smart glasses? Will we wear VR-helmets that "augment" the reality around us and finish drawing out new details or new information? It's hard to say yet what exactly is in store for us. But the smartphone, according to Butcher, remains a truly unique development that will not lose relevance for a long time to come.