Վերջին տասնամյակների ընթացքում ստարտափները զգալի առաջընթաց են գրանցել մի շարք ոլորտներում՝ ծրագրային ապահովման մշակումից մինչեւ ձեռներեցություն: Իսկ ո՞ր ոլորտներն առավել արդիական կլինեն առաջիկա 10-15 տարիներին։ Ո՞ր ոլորտներում պետք է սկսել ստարտափ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր կարծիքն է հայտնել տեխնոլոգիական ոլորտը լուսաբանող TechCrunch պարբերականի Եվրոպայի բաժնի գլխավոր խմբագիր Մայք Բութչերը։
Երկու հետաքրքիր ոլորտ համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում են
Առաջիկա տարիներին, ըստ Մայք Բութչերի, համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում կլինեն կլիմայի հետ կապված տեխնոլոգիաները, եւ այս ոլորտում աշխատող ստարտափները հաջողության հասնելու բավականին լավ հնարավորություններ կունենան՝ անկախ նրանից ծրագրային ապահովում են ստեղծում դրանք, թե ապարատային լուծումներ:
Արեւային մարտկոցների եւ հողմային տուրբինների արդյունավետության բարձրացում, ածխաթթու գազի արտանետումների մոնիթորինգ եւ կլիմայի ոլորտում ցանկացած այլ մշակում՝ այս ամենը, Մայք Բութչերի կարծիքով, տարածված ու արդիական կլինի առաջիկա տարիներին՝ կլիմայական խնդիրների հետ կապված իրավիճակի սրման պայմաններում։
Շատ գիտնականներ կհամաձայնեն այս կարծիքի հետ՝ հայտնի աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հեղինակ եւ գլխավոր կազմակերպիչ Գարիկ Իսրայելյանը (https://news.am/rus/news/701393.html) նույնպես կարծում է, որ այսօր արդեն մեր մոլորակը կանգնած է կլիմայական եւ բնապահպանական մի շարքի խնդիրների առջեւ, եւ տարիների ընթացքում այդ խնդիրները միայն կխորանան։ Ուստի նշված խնդիրների լուծմանը կամ գոնե մոլորակի վրա իրավիճակի իրագործելի բարելավմանն ուղղված ցանկացած նախագիծ ու մշակում առավել քան արդիական կլինի։
Մեկ այլ հետաքրքիր ոլորտ, որին պետք է ուշադրություն դարձնեն ապագա ստարտափ սկսողները, Web 3.0-ն է, կրիպտոարժույթները, բլոկչեյնները։ Բութչերի կարծիքով՝ կրիպտոն եւ բլոկչեյններն ավելի հավանական է, որ կիրառվեն որպես բազային ենթակառուցվածքներ, այլ ոչ թե որպես կրիպտոարժույթ, ինչի մասին մենք հաճախ ենք լսում այսօր լուրերում: Այսպես թե այնպես, այս ոլորտը մասնագետին շատ խոստումնալից է թվում։
Մրցակցություն
Ձեր ստարտափի արդիական ոլորտ ընտրելն այն ամենը չէ, ինչ անհրաժեշտ է հաջողության համար: Ի վերջո, կլինեն նաեւ այդ ոլորտում աշխատող այլ ընկերություններ, եւ դրանց հետ մրցակցելը հաճախ հեշտ չի լինի, հատկապես, եթե դրանք մեծ հնարավորություններ ու ռեսուրսներ ունեցող կորպորացիաներ են, ինչը չունեն ստարտափները։
Ինչպե՞ս կարելի է գոյատեւել այս մրցակցության մեջ եւ գտնել ձեր տեղը շուկայում:
Բութչերի կարծիքով՝ փոքր ստարտափները լիովին կարող են մրցակցել մեծ ընկերությունների հետ, եթե կարողանան արագ որոշումներ կայացնել եւ արագ գործել եւ եթե հասանելիություն ունենան մեծ հարթակներին, որոնց վրա կարող են ստեղծել իրենց արտադրանքը:
Համաշխարհային շուկան լավագույն թիրախն է
Հաջողության հասնելու համար, Մայք Բութչերի խոսքով, շատ կարեւոր է նաեւ ստարտափի առաջին իսկ օրվանից թիրախավորել համաշխարհային շուկան։ Բավական վատ գաղափար է մշակել մի բան, որը կարող է հետաքրքրել միայն մարդկանց փոքր խմբի: Որքան շատ պոտենցիալ սպառողներ ունենա ապրանքը, այնքան ավելի հավանական է, որ այն շուկայում կայուն տեղ գտնի եւ հաջողության հասնի:
Բութչերի խոսքով՝ ստարտափի ձախողման ամենատարածված պատճառը չափազանց «փոքր» մտածելու սովորությունն է՝ եթե ստարտափը թիրախավորում է տեղական շուկան, այն հաջողության հասնելու քիչ հնարավորություններ ունի:
«Եթե տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ստարտափը ցանկանում է հաջողության հասնել, նա պետք է գլոբալ մտածի՝ առաջին իսկ օրվանից փնտրի հնարավորինս շատ օգտվողներ իր արտադրանքի համար: Այս մոտեցման շնորհիվ մարդկանց հաջողվում է իսկապես հետաքրքիր ընկերություններ ստեղծել»,- ասաց մասնագետը։
Աշխարհի ցանկացած կետ հարմար է
Լավ նորությունն այն է, որ այսօր դուք կարող եք հաջողակ ստարտափներ ստեղծել աշխարհի ցանկացած կետից: Եվ Հայաստանը բացառություն չէ։
Մայք Բութչերն արդեն մի քանի անգամ այցելել է Հայաստան, եւ, նրա խոսքով, այստեղ տեխնոլոգիական ոլորտը տպավորում է իրեն։
«Դուք ունեք այնպիսի ֆանտաստիկ ընկերություններ, ինչպիսիք են Picsart-ը, Teamable-ը եւ Krisp-ը: Սրանք բոլորը հայկական ստարտափներ են, որոնք ստեղծում են համաշխարհային արտադրանք: Հայաստանն ի վիճակի է կառուցել համաշխարհային տեխնոլոգիական հարթակներ այստեղից՝ Հայաստանից, եւ այնպիսի քաղաքներից, ինչպիսին Երեւանն է: Եվ ես հիացած եմ այստեղի տեխնոլոգիական արդյունաբերությամբ»,- ասաց Բութչերը:
Ամենազարմանալի տեխնոլոգիան
Վերջին տասնամյակների ընթացքում մեր տրամադրության տակ են հայտնվել իսկապես շատ հետաքրքիր գաջեթներ՝ խելացի փոշեկուլներից մինչեւ զգացմունքային ռոբոտներ ու ինքնակառավարվող մեքենաներ, գրեթե ինչպես ֆիլմերում:
Սակայն Մայք Բութչերը վերջին տասնամյակների ամենազարմանալի ու հետաքրքիր գյուտը համարում է․․․ սմարթֆոնը։
«Կարելի է վստահորեն ասել, որ սմարթֆոնն իսկապես փոխել է ինտերնետի հետ մեր փոխգործակցության կանոնները: Պատկերացրեք, եթե ձեզ պետք լիներ շրջել սեղանի համակարգչով։ Դա հնարավոր չէր լինի։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ սմարթֆոնը վերջին տարիներին ակնհայտորեն փոխել է տեխնոլոգիայի մեջ խաղի կանոնները»,- ասաց նա:
Երեւանում Emerge համաժողովի ժամանակ Մայք Բութչերը խոսել է Մետատիեզերքի եւ այն մասին, թե ինչպես, իր կարծիքով, տեխնոլոգիաները կզարգանան ապագայում:
Արդյո՞ք բոլորս խելացի ակնոց ենք դնելու։ Արդյո՞ք կրելու ենք VR սաղավարտներ, որոնք «լրացնում են» մեր շրջապատի իրականությունը եւ նոր մանրամասներ կամ նոր տեղեկություններ են ավելացնում: Առայժմ դժվար է ասել, թե կոնկրետ ինչ է մեզ սպասվում։ Բայց սմարթֆոնը, ըստ Բութչերի, մնում է իսկապես յուրահատուկ գյուտ, որը դեռ երկար ժամանակ չի կորցնի արդիականությունը։

В последние десятилетия стартапы добивались немалых успехов в целом ряде сфер – от разработки программного обеспечения и до предпринимательства. А какие сферы будут наиболее актуальными в ближайшие 10-15 лет? В каких сферах стоит основать стартап? Своим мнением об этом в беседе с Новости Армении – NEWS.am поделился главный редактор TechCrunch Europe Майк Бутчер.
Две интересные сферы – в центре всеобщего внимания
В ближайшие годы, по мнению Майка Бутчера, в центре всеобщего внимания будут технологии, связанные с климатом, и у стартапов, работающих в этой области, будут довольно неплохие шансы на успех, независимо от того, создают ли они программное обеспечение или же аппаратные решения.
Повышение эффективности солнечных панелей и ветряных турбин, мониторинг выбросов углекислого газа и любые другие разработки в области климата – все это, по мнению Майка Бутчера, будет популярно и актуально в ближайшие годы, на фоне обострения ситуации с климатическими проблемами.
С этим мнением согласятся многие ученые: известный астрофизик, автор и главный организатор фестиваля STARMUS Гарик Исраелян также считает, что уже сегодня наша планета стоит перед целым рядом климатических и экологических проблем, и с годами эти проблемы будут лишь усугубляться. Поэтому любые проекты и разработки, направленные на решение этих проблем или хотя бы посильное улучшение ситуации на планете, будут более чем актуальны.
Другая интересная сфера, на которую будущим стартаперам стоит обратить внимание, – Web 3.0, криптовалюты, блокчейны. По мнению Бутчера, крипто и блокчейны, скорее всего, будут применяться в качестве базовой инфраструктуры, а не в качестве криптовалюты, о которой мы сегодня часто слышим в новостях. Так или иначе, эта сфера кажется специалисту очень перспективной.
Конкуренция
Выбрать актуальную сферу для своего стартапа – далеко не все, что нужно для успеха. В конце концов, будут и другие компании, работающие в этой же сфере, и конкурировать с ними часто будет нелегко, особенно если они – корпорации с большими возможностями и ресурсами, которых у стартапов нет.
Как же можно выстоять в этой конкуренции и найти свое место на рынке?
По мнению Бутчера, маленькие стартапы вполне могут конкурировать с большими компаниями, если они могут быстро принимать решения и быстро действовать, а еще если у них есть доступ к крупным платформам, на которых они могут строить свои продукты.
Глобальный рынок – лучшая цель
Для достижения успеха, по словам Майка Бутчера, также очень важно с первого же дня работы стартапа целиться на глобальный рынок. Довольно плохая идея – разрабатывать что-то, что может заинтересовать лишь небольшую группу людей. Чем больше потенциальных потребителей у продукта, тем больше шансов найти устойчивое место на рынке и добиться успеха.
По словам Бутчера, наиболее распространенная причина провала стартапа – привычка думать слишком «мелко»: если стартап нацеливается на местный рынок, шансов на успех у него мало.
«Если стартап, работающий в области технологий, хочет добиться успеха, ему нужно мыслить глобально, с первого же дня искать как можно больше пользователей для своей продукции. Благодаря такому подходу людям удается создавать действительно интересные компании», – сказал специалист.
Любая точка мира подойдет
Хорошая новость в том, что сегодня создавать успешные стартапы можно из любой точки мира. И Армения – не исключение.
Майк Бутчер уже несколько раз посещал Армению, и, по его словам, технологическая индустрия здесь его впечатляет.
«У вас есть такие фантастические компании, например, Picsart, Teamable и Krisp. Это все армянские стартапы, которые создают глобальные продукты. Армения способна строить глобальные технологические платформы отсюда, из Армении, из таких городов как Ереван. И я в восторге от технологической индустрии здесь», – сказал Бутчер.
Самая удивительная технология
В последние десятилетия в нашем распоряжении появилось много действительно интересных гаджетов – от умных пылесосов до эмоциональных роботов и автомобилей с автопилотами – почти как в фильмах.
Однако наиболее удивительным и интересным изобретением последних десятилетий Майк Бутчер считает… смартфон.
«Можно с уверенностью сказать, что смартфон действительно изменил правила нашего взаимодействия с Интернетом. Представьте, если бы вам нужно было ходить с настольным компьютером. Это бы не сработало. Так что я думаю, что смартфон, очевидно, изменил все правила игры в технологии за последние несколько лет», - сказал он.
В ходе конференции Emerge, проходящей в Ереване, Майк Бутчер говорил о Метавселенной и о том, как, по его мнению, будут развиваться технологии в будущем.
Будем ли мы все ходить в умных очках? Будем ли носить VR-шлемы, «дополняющие» реальность вокруг нас и дорисовывающие новые детали или новую информацию? Пока сложно сказать, что именно нас ждет. Но смартфон, по мнению Бутчера, остается действительно уникальной разработкой, которая еще долго не будет терять актуальность.