Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ) նիստի մասնակիցներն ընդունել են փաստաթուղթ, որը հաստատում է անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքը։ Այս մասին ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ-ից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք ընդունել ենք փաստաթուղթ միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, որում առաջին անգամ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում ամրագրվել է անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքը, հավասար եւ անբաժանելի անվտանգություն ապահովելու անհրաժեշտությունը, երբ ոչ մի երկիր չի ամրապնդի իր անվտանգությունն ի հաշիվ ցանկացած այլ երկրի անվտանգության»,- նշել է նա։
«Ինչ վերաբերումէ [ՀԱՊԿ-ի] քանակական կազմին, կա քանակություն, կա որակ, ինչպես հենց պետությունների տեսակետից, որոնք մտնում են այս կամ այն ռազմաքաղաքական միության մեջ, այնպես էլ պաշտպանական այն հնարավորությունների տեսանկյունից, որոնք գոյություն ունեն»,- ասել է նա։

Участники заседания Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (СМИД ОДКБ) приняли документ, подтверждающий приверженность принципу неделимости безопасности. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам заседания СМИД ОДКБ, передает ТАСС.
«Мы приняли документ по вопросам международной безопасности, в котором впервые в рамках ОДКБ закреплен принцип неделимости безопасности, необходимости обеспечивать равную и неделимую безопасность, когда ни одна страна не будет укреплять свою безопасность за счет безопасности любой другой страны», - отметил он.
«Что касается количественного состава [ОДКБ] - есть количество, есть качество, как с точки зрения самих государств, которые входят в тот или иной военно-политический союз, так и с точки зрения тех оборонительных возможностей, которые существуют», - сказал он.