Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ) նիստի մասնակիցներն ընդունել են փաստաթուղթ, որը հաստատում է անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքը։ Այս մասին ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ-ից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք ընդունել ենք փաստաթուղթ միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, որում առաջին անգամ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում ամրագրվել է անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքը, հավասար եւ անբաժանելի անվտանգություն ապահովելու անհրաժեշտությունը, երբ ոչ մի երկիր չի ամրապնդի իր անվտանգությունն ի հաշիվ ցանկացած այլ երկրի անվտանգության»,- նշել է նա։
«Ինչ վերաբերումէ [ՀԱՊԿ-ի] քանակական կազմին, կա քանակություն, կա որակ, ինչպես հենց պետությունների տեսակետից, որոնք մտնում են այս կամ այն ռազմաքաղաքական միության մեջ, այնպես էլ պաշտպանական այն հնարավորությունների տեսանկյունից, որոնք գոյություն ունեն»,- ասել է նա։

The participants of the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) have adopted a document confirming the principle of inseparability of security. The statement came from Russian Foreign Minister Sergey Lavrov at the news conference after the aforesaid meeting, TASS reported.
"We have adopted a document on international security issues, which for the first time enshrines the principle of security indivisibility within the CSTO, the need to ensure equal and indivisible security when no country strengthens its security at the expense of the security of any other country," he said.
"As for the quantitative composition [of the CSTO], there is quantity, there is quality, both from the point of view of the states that enter this or that military-political union, and from the point of view of the defense capabilities that exist," Lavrov added.