ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ում գնաճը կարող է «որոշ ժամանակ» պահպանվել այն բանից հետո, երբ ուրբաթ օրվա տվյալները ցույց տվեցին, որ քաղաքականապես զգայուն գնային ճնշումը վերջին շաբաթներին անսպասելիորեն արագացել է, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք դեռ որոշ ժամանակ կապրենք այս գնաճի հետ,- ասել է Բայդենը Բեւերլի Հիլզում Դեմոկրատական կուսակցության դրամահավաքի ժամանակ:- Այն կամաց-կամաց կնվազի, բայց մենք մի որոշ ժամանակ կապրենք դրա հետ»:
Միլիարդատեր մեդիամագնատ Հայիմ Սաբանի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը զգուշավոր մեկնաբանությունները հնչեցվել են նոյեմբերի 8-ին նախատեսված միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ վարչակազմի վրա աճող ճնշումների ֆոնին:
ԱՄՆ վարչակազմը եւ շատ տնտեսագետներ ի սկզբանե կարծում էին, որ գնաճային ճնշումները «անցողիկ» կլինեն եւ կթուլանան COVID-19 համավարակից հետո վերականգնմանը զուգահեռ:
Սակայն գնային ճնշումը տարածվել է լրացուցիչ ապրանքների եւ ծառայությունների վրա ամբողջ աշխարհում, քանի որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը զրկել է նավթի եւ պարենամթերքի առանց այն էլ նեղ համաշխարհային շուկան:
ԱՄՆ-ի սպառողական գնաճը հասել է 40 տարվա առավելագույն մակարդակին՝ 8.6 տոկոս մինչեւ մայիս 12 ամսվա ընթացքում, ընդ որում, բենզինի գները ռեկորդային բարձր ցուցանիշներ են հասել, իսկ պարենային ապրանքների գներն աճել են, վկայում են Աշխատանքի նախարարության տվյալները:
Աճող ծախսերը քաղաքական գլխացավանք են դարձել Բայդենի վարչակազմի համար, որը գների նվազեցմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել, սակայն հայտարարել է, որ գնաճի վերահսկման պատասխանատվության մեծ մասը Դաշնային պահուստային համակարգի վրա է:
Ուրբաթ Բայդենն այցելել էր Լոս Անջելեսի նավահանգիստ, որտեղ փորձել էր վերացնել մատակարարումների կուտակումները եւ մեղադրել էր ԱՄՆ նավթարդյունաբերությունը մատակարարման դեֆիցիտը շահույթը բարձրացնելու նպատակով օգտագործելու համար:

Президент США Джо Байден предупредил, что инфляция в США может продлиться «некоторое время» после того, как данные в пятницу показали, что политически чувствительное ценовое давление неожиданно ускорилось в последние недели, сообщает Reuters.
«Мы будем жить с этой инфляцией некоторое время», - сказал Байден на мероприятии по сбору средств для демократов в Беверли-Хиллз. - Она будет постепенно снижаться, но мы будем жить с ней какое-то время».
Настороженные комментарии на мероприятии, организованном медиамагнатом-миллиардером Хаимом Сабаном, прозвучали на фоне растущего давления на администрацию в преддверии промежуточных выборов 8 ноября, на которых контроль над Конгрессом будет поставлен на карту соратниками Байдена - демократами.
Администрация США и многие экономисты изначально полагали, что инфляционное давление будет «преходящим», ослабевающим по мере восстановления после пандемии COVID-19.
Но ценовое давление распространилось на дополнительные товары и услуги по всему миру, поскольку ситуация вокруг Украины лишила и без того напряженный мировой рынок нефти и продовольствия.
Потребительская инфляция в США достигла 40-летнего максимума - 8,6% за 12 месяцев по май, при этом бензин подорожал до рекордного уровня, а стоимость продуктов питания резко возросла, показали данные Министерства труда.
Растущие расходы стали политической головной болью для администрации Байдена, которая предприняла ряд мер по снижению цен, но заявила, что большая часть ответственности за контроль инфляции лежит на Федеральной резервной системе.
В пятницу Байден посетил порт Лос-Анджелеса, где он пытался устранить отставание в поставках товаров и обвинил американскую нефтяную промышленность в том, что она использует дефицит поставок для увеличения прибыли.