ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ում գնաճը կարող է «որոշ ժամանակ» պահպանվել այն բանից հետո, երբ ուրբաթ օրվա տվյալները ցույց տվեցին, որ քաղաքականապես զգայուն գնային ճնշումը վերջին շաբաթներին անսպասելիորեն արագացել է, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք դեռ որոշ ժամանակ կապրենք այս գնաճի հետ,- ասել է Բայդենը Բեւերլի Հիլզում Դեմոկրատական կուսակցության դրամահավաքի ժամանակ:- Այն կամաց-կամաց կնվազի, բայց մենք մի որոշ ժամանակ կապրենք դրա հետ»:
Միլիարդատեր մեդիամագնատ Հայիմ Սաբանի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը զգուշավոր մեկնաբանությունները հնչեցվել են նոյեմբերի 8-ին նախատեսված միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ վարչակազմի վրա աճող ճնշումների ֆոնին:
ԱՄՆ վարչակազմը եւ շատ տնտեսագետներ ի սկզբանե կարծում էին, որ գնաճային ճնշումները «անցողիկ» կլինեն եւ կթուլանան COVID-19 համավարակից հետո վերականգնմանը զուգահեռ:
Սակայն գնային ճնշումը տարածվել է լրացուցիչ ապրանքների եւ ծառայությունների վրա ամբողջ աշխարհում, քանի որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը զրկել է նավթի եւ պարենամթերքի առանց այն էլ նեղ համաշխարհային շուկան:
ԱՄՆ-ի սպառողական գնաճը հասել է 40 տարվա առավելագույն մակարդակին՝ 8.6 տոկոս մինչեւ մայիս 12 ամսվա ընթացքում, ընդ որում, բենզինի գները ռեկորդային բարձր ցուցանիշներ են հասել, իսկ պարենային ապրանքների գներն աճել են, վկայում են Աշխատանքի նախարարության տվյալները:
Աճող ծախսերը քաղաքական գլխացավանք են դարձել Բայդենի վարչակազմի համար, որը գների նվազեցմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել, սակայն հայտարարել է, որ գնաճի վերահսկման պատասխանատվության մեծ մասը Դաշնային պահուստային համակարգի վրա է:
Ուրբաթ Բայդենն այցելել էր Լոս Անջելեսի նավահանգիստ, որտեղ փորձել էր վերացնել մատակարարումների կուտակումները եւ մեղադրել էր ԱՄՆ նավթարդյունաբերությունը մատակարարման դեֆիցիտը շահույթը բարձրացնելու նպատակով օգտագործելու համար:

President Joe Biden cautioned that U.S. inflation could last "for a while" after data on Friday showed that politically sensitive price pressures unexpectedly accelerated in recent weeks, Reuters reported.
"We're gonna live with this inflation for a while," Biden said at a Democratic fundraising event in Beverly Hills. "It's gonna come down gradually, but we're going to live with it for a while."
The wary comments at an event hosted by billionaire media magnate Haim Saban came as the administration faces increasing pressure ahead of Nov. 8 midterm elections, where Biden's fellow Democrats' control of Congress is on the line.
The administration and many professional economists initially thought that inflation pressures would be "transitory," easing as the recovery from the COVID-19 pandemic continued.
But price pressures have only expanded to additional goods and services globally as the Russian invasion of Ukraine took oil and food supplies off an already stretched global market.
U.S. consumer inflation hitting a 40-year high 8.6% in the 12 months through May, with gasoline marking a record high and the cost of food soaring, Labor Department data showed.
The surging costs have become a political headache for the Biden administration, which has tried several measures to lower prices but said much of the responsibility to control inflation falls to the Federal Reserve.
Biden on Friday visited the Port of Los Angeles, where he has sought to clear a backlog of goods and accused the U.S. oil industry of capitalizing on a supply shortage to fatten profits.