Հաջորդ շաբաթ Եվրահանձնաժողովը հստակ դիրքորոշում կհայտնի Ուկրաիայի`ԵՄ անդամ դառնալու դիմումի վերաբերյալ, հաղորդում է AFP լրատվականը՝ հղում անելով Հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա Ֆոն դեր Լեյենի հայտարարությանը:
Ֆոն դեր Լեյենն ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ կայացած բանակցությունները թույլ կտան մինչեւ հաջորդ շաբաթվա ավարտը հստակ գնահատական տալ ԵՄ անդամակցության դիմումին:
Հայտնի է, որ Զելենսկին ձգտում է հնարավորինս շուտ անդամակցել Եվրոպական միությանը, սակայն ԵՄ ղեկավարությունն այս հարցում զգուշավոր է, քանի որ նույնիսկ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ունենալու դեպքում գործընթացը կարող է տարիներ՝ նույնիսկ տասնամյակներ տեւել:
Չնայած ԵՄ անդամ որոշ պետությունների վերապահումներին, սպասվում է, որ միության առաջնորդները կհաստատեն Ուկրաինայի թեկնածուի կարգավիճակը՝ թեեւ դա կլինի ծանր պայմաններով:

Европейская комиссия даст четкий сигнал на следующей неделе по заявке Украины на статус кандидата в члены ЕС, заявила ее глава Урсула фон дер Ляйен, сообщает AFP.
Фон дер Ляйен сказала, что переговоры, которые она провела с президентом Украины Владимиром Зеленским в субботу, «позволят нам завершить нашу оценку к концу следующей недели» . Таким образом блок впервые публично назвал сроки.
Зеленский настаивает на скорейшем принятии в Европейский Союз, но официальные лица и лидеры блока предупреждают, что даже при наличии статуса кандидата членство может занять годы или даже десятилетия.
Несмотря на оговорки некоторых стран-членов, ожидается, что лидеры ЕС одобрят статус кандидата для Украины, хотя и с жесткими условиями.