Հաջորդ շաբաթ Եվրահանձնաժողովը հստակ դիրքորոշում կհայտնի Ուկրաիայի`ԵՄ անդամ դառնալու դիմումի վերաբերյալ, հաղորդում է AFP լրատվականը՝ հղում անելով Հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա Ֆոն դեր Լեյենի հայտարարությանը:
Ֆոն դեր Լեյենն ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ կայացած բանակցությունները թույլ կտան մինչեւ հաջորդ շաբաթվա ավարտը հստակ գնահատական տալ ԵՄ անդամակցության դիմումին:
Հայտնի է, որ Զելենսկին ձգտում է հնարավորինս շուտ անդամակցել Եվրոպական միությանը, սակայն ԵՄ ղեկավարությունն այս հարցում զգուշավոր է, քանի որ նույնիսկ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ունենալու դեպքում գործընթացը կարող է տարիներ՝ նույնիսկ տասնամյակներ տեւել:
Չնայած ԵՄ անդամ որոշ պետությունների վերապահումներին, սպասվում է, որ միության առաջնորդները կհաստատեն Ուկրաինայի թեկնածուի կարգավիճակը՝ թեեւ դա կլինի ծանր պայմաններով:

The European Commission will give a clear signal next week on Ukraine's application for EU candidate status, its head Ursula von der Leyen said, AFP reported.
Von der Leyen said the talks she had with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Saturday will allow us to complete our assessment by the end of next week. Thus, for the first time, the bloc publicly named terms.
Zelenskyy is pushing for early European Union admission, but officials and bloc leaders warn that even with candidate status, membership could take years or even decades.
Despite the reservations of some member states, EU leaders are expected to approve candidate status for Ukraine, albeit with tough conditions.