Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղը 2021 թվականի մայիսի 12-ից հետո՝ երբ ադրբեջանական ուժերը ներխուժեցին ՀՀ տարածք, ամբողջովին զրկվել է իր ջրագծերից:
«Մենք մինչեւ պատերազմը ջրագիծ էինք կառուցել, որի երկուկիլոմետրանոց հատվածը մնացել է ադրբեջանցիների հսկողության տակ, եւ չենք կարողանում այդտեղից օգտվել: Մեկ այլ ջրագծի մոտ էլ կանգնած են ադրբեջանցիները: Այդ ջրագիծը լավն էր, ամբողջ գյուղին բավարարում էր եւ ոռոգման, եւ խմելու համար: Հիմա մենք օգտվում ենք ջրագծից, որն իրենց մոտ գտնվող սարից է իջնում, գյուղացիները դույլերով ջուրը բերում են: Մտավախություն, իհարկե, ունենք, որ կարող ենք իրենց հատվածից թունավորել, բայց, ինչ արած, այլ տարբերակ չունենք: Գյուղացիներն այդքան գումար չունեն, որ ամեն անգամ խանութից ջուր գնեն»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Նորաբակի գյուղապետ Վազգեն Ասատրյանը:
Վազգեն Ասատրյանի խոսքով՝ մայիսի 12-ից հետո նաեւ հազար հեկտարից ավել արորատավայր անցնել է Ադրբեջանի տիրապետության տակ:
«Սա նույնպես լուրջ կորուստ է մեզ համար: Այդ արոտավայրերում հարյուրավոր եղջերավորներ կարողանում էին արածել, գյուղացիները խոտ էին քաղում: Հիմա էլ մեզ մոտ արոտավայրեր կան, որոնք մոտ են իրենց ու ամեն անգամ չէ, որ գյուղացիները կարողանում են խոտ քաղել: Գյուղացիները դժվարությամբ են համակերպվում այս վիճակին, հույս ունենք, որ գոնե աշնանացանը լավ արդյունքներ կտա»,- նշեց Ասատրյանը:

Norabak village of Gegharkunik province has been deprived of water supply since 12 May, 2021, when Azerbaijani troops invaded Armenia, the head of the village Vazgen Asatryan told Armenian News-NEWS.am.
He said that before the 44-day war, the villagers had installed a water pipeline, a two-kilometer stretch of which remained under Azerbaijani control. "We cannot use it. The Azerbaijanis are also standing at the other water pipeline. It was enough for the whole village. Now we use the water pipe which comes down from the mountain next to the Azerbaijanis. Villagers bring water in buckets. We are afraid of being poisoned, but we have no choice," Asatryan says.
According to him, over 1,000 hectares of pastures have come under Azerbaijan's control. "It is a serious loss for us. There are pastures that are close to the Azerbaijanis," the head of the village said.