Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Բուլղարիա - Հայաստան բարեկամական խմբի պատգամավորների հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Միրզոյանը և Բուլղարիա - Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովը համակարծիք էին, որ տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում հաստատվել է արդյունավետ ու փոխշահավետ համագործակցություն՝ հիմնված երկու ժողովուրդների պատմական կապերի, փոխադարձ համակրանքի ու վստահության վրա։
Ընդգծվել է Բուլղարիայում հարյուրամյակներ շարունակ գործող հայ համայնքի զգալի դերը հայ-բուլղարական կապերի ամրապնդման գործում։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել խորհրդարանական դիվանագիտությանը` որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման կարևոր ուղղություն` այդ առումով նշելով պատգամավորական խմբերի միջև շփումների և միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առևտրատնտեսական, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորությունների շուրջ, ինչի համար առկա է ավելի քան 60 փաստաթուղթ ներառող հարուստ իրավապայմանագրային հենք:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակիցներին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների զարգացումները։ Կողմերը համակարծիք էին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը իր համապարփակ լուծումը պետք է ստանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո և շրջանակներում՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև առանձնահատուկ ընդգծել է 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար խնդիրների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հրատապությունը և ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։

Находящийся с официальным визитом в Болгарии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 июня встретился с депутатами группы дружбы Болгария - Армения Национального собрания Республики Болгария.
Как сообщает пресс-служба МИД, министр Мирзоян и руководитель группы дружбы Болгария-Армения Афанасий Зафиров сошлись во мнении, что в течение многих лет между двумя странами как в двустороннем, так и в многостороннем форматах было установлено эффективное и взаимовыгодное сотрудничество, основанное на исторических связях двух народов, взаимной симпатии и доверии. Была подчеркнута значительная роль армянской общины Болгарии в деле укрепления армяно-болгарских связей. Собеседники коснулись парламентской дипломатии как важного направления развития отношений между двумя странами, отметив в этом плане активизацию контактов между депутатскими группами и взаимодействие на международных парламентских площадках.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями также о возможностях стимулирования сотрудничества между Арменией и Болгарией в торгово-экономической, туристической, образовательной, культурной сферах, для чего существует богатая договорно-правовая основа, включающая более 60 документов.
Министр Мирзоян представил своим собеседникам ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта, а также процессы, направленные на установление регионального мира и стабильности.
Стороны сошлись во мнении, что решение нагорно-карабахского конфликта должно всеобъемлющим в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ и по итогам мирных переговоров.
Министр иностранных дел также особо подчеркнул актуальность гуманитарных проблем, возникших после 44-дневной войны, в частности, репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, и необходимость сохранения армянского историко-культурного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль.