Թուրքական դատարանը կալանավորել է քուրդ 16 լրագրող եւ ԶԼՄ-ների աշխատակից, որոնք ձերբակալվել են անցած շաբաթ՝ «ահաբեկչական քարոզչություն» տարածելու մեղադրանքով, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նրանք ութ օր կալանքի տակ են պահվել հարավարեւելյան Դիարբեքիր քաղաքում, նրանց պաշտոնական մեղադրանք չի ներկայացվել, դատախազությունը երկու անգամ պահանջել է երկարացնել կալանքը։
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի տվյալներով՝ վերջին տասնամյակում Թուրքիայում ավելի շատ թղթակիցներ են բանտարկվել, քան այլ երկրների մեծ մասում։
Հունիսի 8-ին գերազանցապես քրդաբնակ Դիարբեքիրի ոստիկանությունը կալանավորել էր 21 լրագրող՝ «ահաբեկչական քարոզչության» մեղադրանքով՝ կապված Բելգիայից եւ Մեծ Բրիտանիայից հեռարձակվող հեռուստաշոուի պատրաստման հետ, տեղեկացրել է Demiroren լրատվական գործակալությունը։
Երկուշաբթի 837 լրագրող եւ 62 լրատվամիջոց հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ աջակցություն հայտնելով իրենց կալանավորված գործընկերներին, եւ դատապարտել են նրանց կալանավորումը՝ որպես «հարված մամուլի ազատությանը»։

Турецкий суд арестовал  16 курдских журналистов и работников СМИ, которые были задержаны на прошлой неделе по обвинению в распространении «террористической пропаганды», передает Reuters.
Они содержались под стражей в юго-восточном городе Диярбакыр в течение восьми дней без предъявления официальных обвинений, при этом прокуратура дважды требовала продления ареста.
По данным Комитета защиты журналистов, за последнее десятилетие в Турции было заключено в тюрьму больше репортеров, чем в большинстве других стран.
8 июня полиция в населенном преимущественно курдами Диярбакыре задержала 21 журналиста по обвинению «в пропаганде террористической организации» в связи с подготовкой телешоу, транслируемых из Бельгии и Великобритании, сообщило информационное агентство Demiroren.
В понедельник 837 журналистов и 62 СМИ выступили с заявлением в поддержку своих задержанных коллег и осудили задержание  как «удар по свободе прессы».