Թուրքական դատարանը կալանավորել է քուրդ 16 լրագրող եւ ԶԼՄ-ների աշխատակից, որոնք ձերբակալվել են անցած շաբաթ՝ «ահաբեկչական քարոզչություն» տարածելու մեղադրանքով, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նրանք ութ օր կալանքի տակ են պահվել հարավարեւելյան Դիարբեքիր քաղաքում, նրանց պաշտոնական մեղադրանք չի ներկայացվել, դատախազությունը երկու անգամ պահանջել է երկարացնել կալանքը։
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի տվյալներով՝ վերջին տասնամյակում Թուրքիայում ավելի շատ թղթակիցներ են բանտարկվել, քան այլ երկրների մեծ մասում։
Հունիսի 8-ին գերազանցապես քրդաբնակ Դիարբեքիրի ոստիկանությունը կալանավորել էր 21 լրագրող՝ «ահաբեկչական քարոզչության» մեղադրանքով՝ կապված Բելգիայից եւ Մեծ Բրիտանիայից հեռարձակվող հեռուստաշոուի պատրաստման հետ, տեղեկացրել է Demiroren լրատվական գործակալությունը։
Երկուշաբթի 837 լրագրող եւ 62 լրատվամիջոց հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ աջակցություն հայտնելով իրենց կալանավորված գործընկերներին, եւ դատապարտել են նրանց կալանավորումը՝ որպես «հարված մամուլի ազատությանը»։

A Turkish court has arrested 16 Kurdish journalists and media workers who were detained last week on charges of spreading "terrorist propaganda," Reuters reported.
They had been kept in custody in the southeastern city of Diyarbakir for eight days without being formally accused, with prosecutors twice requesting extensions of their arrests.
According to the Committee to Protect Journalists, more reporters have been imprisoned in Turkey over the past decade than in most other countries.
On 8 June, police in predominantly Kurdish-populated Diyarbakir apprehended 21 journalists on charges of "propaganda for a terrorist organization" in connection with television shows broadcast from Belgium and Britain, the Demiroren news agency reported.
On Monday, 837 journalists and 62 media outlets issued a statement in support of their colleagues and condemned it as a "blow to press freedom."