Արեւմուտքը դադարել է աշխատել Ռուսաստանի հետ՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման եւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շրջանակներում։ Այս մասին հունիսի 16-ին Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի կողմից Երեւանում կազմակերպված համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
Փորձագետի խոսքով, ղարաբաղյան գործընթացը միշտ էլ շատ է տարբերվել հետխորհրդային տարածքի այլ հակամարտություններից։ «Ռուսաստանը եւ Արեւմուտքը միշտ փոխգործակցել են Ղարաբաղի հարցում՝ ի տարբերություն այլ խնդրահարույց դեպքերի։ Սակայն այսօր մենք տեսնում ենք այս տրամաբանության փոփոխություն։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարել է գործել համանախագահների մակարդակով։ Արեւմուտքը չի ցանկանում աշխատել Ռուսաստանի հետ։ Շատ ուղղություններով սիգմատիզացիա է տեղի ունենում: Տեսանելի է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման նոր ձեւաչափի ձեւավորում՝ բրյուսելյան»,- ասաց Մարկեդոնովը՝ ակնարկելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի միջնորդությամբ։
Ռուս քաղաքագետի տեսանկյունից, պարադոքսալ է, որ այն ամենը, ինչ ասում է Եվրախորհրդի ղեկավարը, Մոսկվայի կողմից չի մերժվում։ «Կարեւորն այլ բան է՝ այս ամենը սկզբում Մոսկվան է ասել։ Սակայն տպավորություն է ստեղծվում, որ Ռուսաստանն ընդհանրապես գոյություն չունի եւ չի եղել բանակցային գործընթացում։ Մինչդեռ Ռուսաստանը կարգավորման համար շատ ավելի տարբերակներ է մշակել»,- վստահեցրեց Մարկեդոնովը։

Запад перестал работать с Россией в рамках процесса армяно-азербайджанского урегулирования и разрешения карабахского вопроса. Об этом во время конференции, организованной в Ереване Академией наук Армении, заявил 16 июня российский политолог Сергей Маркедонов.
По словам эксперта, карабахский процесс всегда очень сильно отличался от других конфликтных точек на постсоветском пространстве. «Россия и Запад всегда взаимодействовали по Карабаху, в отличие от других проблемных сюжетов. Однако на сегодняшний день мы видим изменение данной логики. Минская группа ОБСЕ перестала действовать на уровне сопредседателей. Запад не хочет работать с Россией. Происходит стигматизация по многим направлениям. Видно становление нового формата по урегулированию армяно-азербайджанских отношений – Брюссельского», – сказал Маркедонов, намекая на встречу лидеров Армении и Азербайджана при посредничестве главы Евросовета.
С точки зрения российского политолога, парадоксальным образом все, что говорится главой Евросовета, Москвой не отвергается. «Фокус в другом: все это говорила сначала Москва. Однако складывается впечатление, что России вообще нет и не было в переговорном процессе. Между тем, у России наработок для урегулирования намного больше», - заверил  Маркедонов.