Հայաստանում մտադիր են վերացնել «ժողովրդական արտիստ» եւ «վաստակավոր արտիստ» կոչումները, սակայն պահպանել «Մշակույթի վաստակավոր գործիչ» եւ «արվեստի վաստակավոր գործիչ» կոչումները։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը լրագրողների հետ զրույցում այս ցանկությունը բացատրեց կոչումների չափորոշիչների հստակ ըմբռնման բացակայությամբ։
«Մշակույթի ոլորտի գործիչների մեջ եւս հստակություն չկա, ուստի նախարարության կողմից նման կոչումների շնորհումը չափազանց մեծ դասակարգում է առաջացնում»,- ասաց պաշտոնյան։
«Իսկ մշակույթի վաստակավոր գործիչ» եւ «արվեստի վաստակավոր գործիչ» կոչումների պահպանումը, ըստ նախարարի, պայմանավորված է նրանով, որ «դրանք տարբեր բաներ են»։
«Կարծում եմ, որ մշակույթի գործիչների գործունեության գնահատականը պետք է արտացոլվի տարբեր մրցույթներում, փառատոներում, համերգներում մրցանակներ ստանալով։ Եթե ​​նախարարությունը արվեստագետին որպես ժողովրդական արտիստ է սահմանում, ապա ստացվում է, որ մնացածը ժողովրդական չե՞ն։ Դա խորհրդային ժամանակաշրջանի ժառանգությունն է։ Գուցե դրանում կան դրական տարրեր, բայց դա ավելի շատ շփոթություն է առաջացնում: Իրական գնահատականը տալիս է ժողովուրդը»,- եզրափակեց Դումանյանը։
Նշենք, որ «ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստ» եւ «ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ» կոչումները, որոնք ԽՍՀՄ փլուզումից հետո փոխարինվել էին «Հայաստանի վաստակավոր արտիստ» եւ «Հայաստանի ժողովրդական արտիստ» կոչումներով, սահմանվել էին 1931 թ.

В Армении намерены ликвидировать звания «Народный артист» и «Заслуженный артист», но сохранить звания «Заслуженный деятель культуры» и «Заслуженный деятель искусства».
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян в беседе с журналистами объяснил такое стремление отсутствием четкого понимания критериев этих званий.
«Среди деятелей в сфере культуры также нет ясности, поэтому вручение таких званий со стороны Министерства вызывает излишнюю классификацию»,- отметил чиновник.
Сохранение же званий «Заслуженный деятель культуры» и «Заслуженный деятель искусства», по оценке министра, связано с тем, что «это разные вещи».
«Думаю, что оценка деятельности деятелей культуры должна быть отражена путем получения наград в различных конкурсах, фестивалях, концертах. Если Министерство определяет артиста как народного, то получается, что остальные не народные? Это наследство советской эпохи. Возможно, в этом есть положительные элементы, но оно больше создает путаницу. Реальную оценку дает народ», – заключил Думанян.
Отметим, что звания «Заслуженный артист Армянской ССР» и «Народный артист Армянской ССР», которых после распада СССР сменили звания «Заслуженный артист Армении» и «Народный артист Армении», были учреждены в 1931 году.