Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։ Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։
ՀՀ ԱԽ գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարհահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է այսպես կոչված Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ, հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

YEREVAN. – The regular sitting of the Committee of Secretaries of the Security Councils of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was held in Yerevan Friday, chaired by Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia.
Measures to neutralize the security challenges and threats of the CSTO member states, and priority issues on joint anti-terrorist operations in the CSTO region were discussed in a narrow and expanded format, the Office of the Security Council of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
In the context of the abovementioned, Armen Grigoryan spoke about the security environment in the South Caucasus. He particularly noted that the region is still full of challenges, which is due to the unsettled Armenian-Azerbaijani relations and the Nagorno-Karabakh (Artsakh) issue. Also, the secretary of the Security Council of Armenia presented the latter’s views and approaches toward stabilizing the security situation in the region and neutralizing the existing challenges. Grigoryan considered Azerbaijan’s violation of the ceasefire inadmissible.
Reflecting on the matter of unblocking the regional communication links, the secretary of the Security Council of Armenia noted that Azerbaijan from time to time raises the matter of opening a "transport corridor" through Armenia, and Grigoryan once again stressed that no transport route by a corridor logic can exist in Armenia. He also stressed that according to all Armenia-Russia-Azerbaijan trilateral statements, there is no mention of corridors.
Speaking about the Nagorno-Karabakh conflict, the secretary of the Security Council of Armenia noted that this conflict has not been resolved yet and it needs to be resolved comprehensively within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
At the end of the meeting, the 2023 joint training plan of the management bodies and formations of the forces and means of the CSTO Collective Security System was approved.