Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։ Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։
ՀՀ ԱԽ գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարհահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է այսպես կոչված Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ, հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

Под председательством секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна в Ереване 17 июня состоялось очередное заседание Комитета секретарей СБ ОДКБ.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе СБ РА, в узком и расширенном составе были обсуждены меры по нейтрализации вызовов и угроз безопасности государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности, вопросы относительно совместных антитеррористических действий в регионе ОДКБ.
В данном контексте Григорян коснулся среды безопасности, сложившейся в регионе Южного Кавказа. Он, в частности, упомянул о том, что регион все еще полон вызовов, что обусловлено неурегулированностью армяно-азербайджанских отношений и карабахским вопросом. Секретарь Совбеза РА также представил позицию и подходы Армении по вопросу стабилизации ситуации с безопасностью в регионе и нейтрализации существующих вызовов. Он назвал неприемлемым нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, указав, в частности, на нарушение режима прекращения огня азербайджанскими войсками 28 мая, в результате чего погиб военнослужащий ВС Армении.
Говоря о разблокировании региональных коммуникаций, Григорян отметил, что Азербайджан время от времени поднимает вопрос об открытии так называемого «транспортного коридора» через территорию Армении. Секретарь СБ республики в очередной раз подчеркнул, что на территории Армении не может быть никакого транспортного маршрута в коридорной логике. Он также подчеркнул, что, согласно всем заявлениям, подписанным между Арменией, Россией и Азербайджаном, от 9 ноября 2020 года, 11 января и 21 ноября 2021 года, нет никакого упоминания о коридорах.
Говоря о карабахском конфликте, Григорян отметил, что он до сих пор не урегулирован, а его всеобъемлющее решение должно быть дано в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В конце заседания, решением секретарей СБ ОДКБ утвержден план совместной подготовки органов и формирований управления сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ на 2023 год.
Одобрено решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о предоставлении комплексу оперативно-профилактических мероприятий «Наемник» статуса региональной антитеррористической операции постоянного действия.