«Դիմադրություն» շարժման կազմով Արցախ էինք գնացել. Բավականին հարուստ, ընդգրկուն, հագեցած այց էր, որը չէր սահմանափակվում միայն պաշտոնական հանդիպումներով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մարտակերտի, Ասկերանի, Մարտունու շրջաններում, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում մեծ թվով հանդիպումներ ունեցանք տարբեր մասնագիտությունների, զբաղմունքի տեր մարդկանց հետ, որտեղ առաջնային խնդիրը ոչ թե խոսելն էր, այլ մեր հայրենակիցներին լսելը։
Արցախի խորհրդարանում կայացած հանդիպման ժամանակ բոլոր քաղաքական ուժերի հետ արձանագրեցինք, որ անկախ այն հանգամանքից, թե տարբեր հարցերի շուրջ ինչ դիրքորոշում ունեն կուսակցությունները, բոլորիս համար կա առաջնային օրակարգ՝ կանխել Արցախի և Հայաստանի ադրբեջանացման, թուրքացման օրակարգը։
Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի ու Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումներում արձանագրվեց, որ Արցախում ազգային հարցերի շուրջ առկա է քաղաքական-հասարակական կոնսենսուս, իսկ արցախցին իր արդարացի պահանջն իրացնելիս համախմբված է։
Արցախի համար անխախտելի սկզբունք է՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և սրան հասնելու համար մարդիկ պատրաստ են մի կողմ դնել նեղ անձնական, խմբային շահերը և համախմբվել ազգային օրակարգի շուրջ»։

Мы в составе Движения сопротивления посетили Карабах. Это был достаточно плодотворный, всеобъемлющий, и насыщенный визит, который не ограничился только официальными встречами. Об этом на своей странице в Facebook написал оппозиционный депутат Тигран Абрамян.
По словам депутата, в Мартакертском, Аскеранском, Мартунинском районах, а также в столице Карабаха Степанакерте они провели большое количество встреч с людьми разных профессий и занятий.
«Первостепенной задачей было не говорить, а выслушать наших соотечественников», - отметил Абрамян.
Кроме того, в Национальном Собрании Нагорно-Карабахской Республики состоялась встреча с местными политическими силами. Все присутствующие согласились с тем, что Армения и Карабах ни в коем случае не должны быть азербайджанизированы либо тюркизированы. Это, по словам парламентария, на сегодняшний день, приоритетная повестка дня.
«На встречах с бывшими президентами Карабаха Аркадием Гукасяном и Бако Саакяном было отмечено, что в Карабахе, по национальным вопросам, присутствует общественно-политический консенсус, и что народ Карабаха в реализации своего справедливого требования сплочен», - написал оппозиционер.