Ուկրաինայում պատերազմից չորս ամիս անց Ռուսաստանին դեմ հանդես եկող երկրները բախվում են աճող տնտեսական ցավի, քանի որ պատժամիջոցներն ու էներգետիկ էմբարգոն նկատելի ազդեցություն չեն ունենում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ռազմական արշավի կամ երկրի ներսում նրա քաղաքական դիրքի վրա, գրում է The New York Times-ը:
Ինչպես նշում է թերթը, ամերիկացի պաշտոնյաները խոստացել էին, որ Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգը կկործանվի, եթե նա հարձակվի Ուկրաինայի վրա, իսկ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մարտին պարծենում էր, որ պատժամիջոցները ջախջախում են ռուսական տնտեսությունը, եւ որ ռուբլին հասցվել է զրոյի:
Սակայն Ռուսաստանում նավթի վաճառքից եկամուտները ռեկորդ են սահմանել հում նավթի գների աճի պայմաններում: Իսկ փետրվարին ընկնելուց հետո ռուբլին այս շաբաթ դոլարի նկատմամբ հասել է յոթ տարվա առավելագույնին, գրում է NYT-ը:
Բայդենի ներկայացուցիչներն ասում են, որ ռուսական տնտեսությոանն, այնուամենայնիվ, վնաս է հասցվել, որը ժամանակի ընթացքում կխորանա, հատկապես, երբ Ռուսաստան տեխնոլոգիաների արտահանման սահմանափակումները աստիճանաբար դանդաղեցնում են նրա ոլորտների աճը՝ օդատիեզերականից մինչեւ համակարգչային տեխնիկա, իսկ հինգշաբթի օրը Սպիտակ տան ներկայացուցիչն ասել է, որ G7-ի երկրների առաջնորդները, որոնց հանդիպումը կսկսվի կիրակի օրը Մադրիդում, կքննարկեն ռուսական տնտեսության հանդեպ պատժամիջոցները խստացնելու նոր ծրագրեր։

Four months into the war in Ukraine, the countries aligned against Russia face growing economic pain even as sanctions and energy embargoes are showing little impact on Russian President Vladimir Putin’s military campaign or his political standing at home, The New York Times reported.
US officials vowed that Russia’s financial system would be battered if it attacked Ukraine, and President Biden boasted in March that sanctions were “crushing the Russian economy” and that “the ruble is reduced to rubble.”
But Russian oil revenues have set records as crude prices surge. And after plunging in February, the ruble hit a seven-year high against the dollar this week.
Biden officials say Russia’s economy is nevertheless incurring damage that will compound over time, especially as restrictions on technology exports to Russia gradually stunt the growth of its industries from aerospace to computing. And on Thursday, a White House spokesman said that leaders of the Group of 7 industrial nations, set to begin meetings in Madrid on Sunday, will discuss new plans to further “tighten the screws” on Russia’s economy.