Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոր հումքային ծուղակ է պատրաստում, տեղեկացրել է Welt գերմանական թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ Ռուսաստանի նախագահը կարող է գործընկերային հարաբերություններ հաստատել Բոլիվիայի հետ, որն աշխարհում լիթիումի ամենամեծ պաշարներն ունի։ Բացի այդ, հարավամերիկյան երկրի իշխանությունները գործընկերներ են փնտրում, որոնք կօգնեն հումքի արդյունահանման գործում։ Ինչպես հավաստիացրել է Welt-ը, գլխավոր հավակնորդը Ռուսաստանն է։
Պարբերականի հեղինակը՝ Թոբիաս Կաուֆերը, նաեւ գրել է, որ եթե Ռուսաստանը հաջողության հասնի այս հարցում, Եվրոպան կարող է եւս մեկ կախվածություն ձեռք բերել Մոսկվայից։ Լիթիումի պաշարները Բոլիվիայում հասնում են 21 մլն տոննայի։
Հունիսի 27-ի գիշերը հայտնի է դարձել, որ «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրները քննարկում են ռուսական նավթի գների սահմանափակման հնարավորությունը՝ տեղափոխման եւ ապահովագրման համար նրա արժեքի սահմանափակիչ շեմ մտցնելու միջոցով։ Bloomberg-ի տեղեկատվությամբ՝ պոտենցիալ մեխանիզմը թույլ կտա տեղափոխել միայն այն նավթը եւ նավթամթերքները, որոնց արժեքը ցածր է համաձայնեցված շեմից։ Ընդ որում՝ նշվել է, որ համաձայնագիրը դեռեւս չի ընդունվել, ներկայում հարցի վերաբերյալ բանավեճեր են ընթանում։

Президент России Владимир Путин готовит Западу новую сырьевую ловушку, сообщает немецкая газета Welt.
По ее данным, российский лидер может построить партнерские отношения с Боливией, которая обладает крупнейшими месторождениями лития в мире. Кроме того, власти южноамериканской страны ищут деловых партнеров, которые помогут в добыче сырья. Как утверждает Welt, главным претендентом выступает Россия.
Автор издания Тобиас Кауфер также пишет, что, в случае если Россия преуспеет в этом вопросе, у Европы может появиться еще одна зависимость от Москвы. Запасы лития в Боливии достигают 21 миллиона тонн.
В ночь на 27 июня стало известно, что страны «Большой семерки» (G7) обсуждают возможность ограничить цены на российскую нефть путем введения ее предельной стоимости для транспортировки и страхования. По информации Bloomberg, потенциальный механизм позволит перевозить только ту нефть и нефтепродукты, стоимость которых ниже согласованного порога. При этом оговаривается, что соглашение еще не принято, в настоящее время по этому вопросу ведутся дискуссии.