Ռուս միլիարդատերերի ընդհանուր կարողությունը 2022-ի սկզբից կրճատվել է 35.94 միլիարդ դոլարով, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն հաշվել է այդ գումարը Bloomberg Billionaires Index (BBI) վարկանիշի տվյալների հիման վրա։
BBI վարկանիշում ներառված են աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի 26 քաղաքացի։ Նրանց ընդհանուր կարողությունը հուլիսի 1-ի դրությամբ 354.64 մլրդ դոլար էր կազմում:
Ամենաշատը կորցրել է պողպատի եւ հանքարդյունաբերության «Սեվերստալ» ընկերության համասեփականատեր Ալեքսեյ Մորդաշովը։ Նրա կորուստները 5.94 մլրդ դոլար են կազմել, իսկ կարողությունը կրճատվել է մինչեւ 22.9 մլրդ դոլար։
Հարստությամբ առաջատարը լեռնամետալուրգիական «Նորնիկել» ընկերության հիմնական սեփականատերերից Վլադիմիր Պոտանինն է։ Նա, հակառակը, 2022-ի սկզբից ավելացրել է իր կարողությունը 4.39 միլիարդ դոլարով՝ մինչեւ 35.2 միլիարդ դոլար:
Զգալիորեն կրճատվել է «Նովատեկ» բնական գազի ընկերության համասեփականատեր Լեոնիդ Միխելսոնի կարողությունը։ Նա զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը։ Նրա կորուստները 3.53 մլրդ դոլար են կազմել, այժմ նա ունի 28.9 մլրդ դոլար։

Совокупное состояние российских миллиардеров снизилось с начала 2022 года на $35,94 млрд. Сумму подсчитало агентство РИА Новости на основании данных рейтинга Bloomberg Billionaires Index (BBI).
Всего в рейтинг BBI входят 500 богатейших людей мира, в том числе 26 граждан России. Их общее состояние на 1 июля составляло $354,64 млрд.
Больше всех потерял совладелец сталелитейной и горнодобывающей компании «Северсталь» Алексей Мордашов. Его потери составили $5,94 млрд, а состояние сократилось до $22,9 млрд.
Лидер по объему состояния — один из основных владельцев горно-металлургической компании «Норникель» Владимир Потанин. Он, напротив, с начала 2022 года увеличил свое состояние на $4,39 млрд, до $35,2 млрд.
Заметно сократилось состояние совладельца компании по производству природного газа «Новатэк» Леонида Михельсона. Он занимает второе место в рейтинге. Его потери составили $3,53 млрд. Теперь он владеет $28,9 млрд.