Ռուս միլիարդատերերի ընդհանուր կարողությունը 2022-ի սկզբից կրճատվել է 35.94 միլիարդ դոլարով, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն հաշվել է այդ գումարը Bloomberg Billionaires Index (BBI) վարկանիշի տվյալների հիման վրա։
BBI վարկանիշում ներառված են աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի 26 քաղաքացի։ Նրանց ընդհանուր կարողությունը հուլիսի 1-ի դրությամբ 354.64 մլրդ դոլար էր կազմում:
Ամենաշատը կորցրել է պողպատի եւ հանքարդյունաբերության «Սեվերստալ» ընկերության համասեփականատեր Ալեքսեյ Մորդաշովը։ Նրա կորուստները 5.94 մլրդ դոլար են կազմել, իսկ կարողությունը կրճատվել է մինչեւ 22.9 մլրդ դոլար։
Հարստությամբ առաջատարը լեռնամետալուրգիական «Նորնիկել» ընկերության հիմնական սեփականատերերից Վլադիմիր Պոտանինն է։ Նա, հակառակը, 2022-ի սկզբից ավելացրել է իր կարողությունը 4.39 միլիարդ դոլարով՝ մինչեւ 35.2 միլիարդ դոլար:
Զգալիորեն կրճատվել է «Նովատեկ» բնական գազի ընկերության համասեփականատեր Լեոնիդ Միխելսոնի կարողությունը։ Նա զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը։ Նրա կորուստները 3.53 մլրդ դոլար են կազմել, այժմ նա ունի 28.9 մլրդ դոլար։

The total fortune of Russian billionaires has decreased by $35.94 billion since the beginning of 2022. The RIA Novosti agency calculated the amount based on data from the Bloomberg Billionaires Index (BBI) rating.
In total, the BBI ranking includes 500 richest people in the world, including 26 citizens of Russia. Their total fortune as of July 1 was $354.64 billion.
Alexei Mordashov, co-owner of the steel and mining company Severstal, lost the most. His losses amounted to $5.94 billion, and his fortune was reduced to $22.9 billion.
The leader in terms of wealth is one of the main owners of the mining and metallurgical company Norilsk Nickel, Vladimir Potanin. He, on the contrary, has increased his fortune by $4.39 billion since the beginning of 2022, to $35.2 billion.
Leonid Mikhelson, the co-owner of the Novatek natural gas company, has noticeably reduced his fortune. He is ranked second. His losses were $3.53 billion. Now he owns $28.9 billion.