Ավելի քան 40 հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետ հունիսի 29-30-ը կլոր սեղան են անցկացրել Եվրամիության (ԵՄ) աջակցությամբ, հաղորդում է commonspace.eu կայքը։
Վրաստանի Կախրեթի քաղաքում կողմերը քննարկել են խաղաղ Հարավային Կովկասի ապագայի հնարավոր սցենարները։
Քննարկումները վերաբերում էին տնտեսության եւ կապի, անվտանգության, կառավարման ոլորտներին եւ մշակութային քաղաքականությանը։ Կողմերը նաեւ գնահատել են հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել ազգային կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ արտաքին դերակատարների կողմից՝ հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ երկարաժամկետ խաղաղության առջեւ ծառացած բազմաթիվ խնդիրների լուծման հեռանկարների բարելավման համար:
Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է ԵՄ-ի շարունակական հանձնառությունը «կայուն խաղաղությանը»:
Նա խոստովանել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ապագայի վերաբերյալ քննարկումներն ուղեկցվում են բազմաթիվ մարտահրավերներով եւ բուռն հույզերով։
Հատուկ ներկայացուցիչը ողջունել է երկխոսության հաստատմանը, վստահության ձեւավորմանը եւ արմատացած նարատիվներին դիմակայելուն ուղղված ջանքերը շարունակելու կողմերի վճռականությունը, որոնք խոչընդոտում են ոչ միայն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավմանը, այլեւ ամբողջ Հարավային Կովկասի խաղաղ եւ բարգավաճ ապագային:

Over 40 Armenian and Azerbaijani practitioners met for a roundtable discussion, supported by the European Union (EU).
Together with counterparts from the EU, the United Nations and the Organization for Security and Co-operation in Europe, they discussed possible scenarios of a future peaceful South Caucasus in Kachreti, Georgia on June 29-30, commonspace.eu reported
Discussions enclosed scenarios in the fields of economy and connectivity, security, governance and cultural policies. The sides assessed the possible steps that can be taken by national governments, civil societies and external actors to enhance prospects of viable solutions to the many challenges confronting long-lasting peace between Armenians and Azerbaijanis.
The EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar, affirmed the EU’s continuing commitment to sustainable peace.
He acknowledged the many challenges and high emotions accompanying debates on the future of Armenian-Azerbaijani relations.
Klaar also welcomed the determination of practitioners to continue their efforts to engage in dialogue, build trust and counter embedded narratives precluding not only improved Armenian-Azerbaijani relations, but a peaceful and prosperous future of the South Caucasus region as a whole.