Ավելի քան 40 հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետ հունիսի 29-30-ը կլոր սեղան են անցկացրել Եվրամիության (ԵՄ) աջակցությամբ, հաղորդում է commonspace.eu կայքը։
Վրաստանի Կախրեթի քաղաքում կողմերը քննարկել են խաղաղ Հարավային Կովկասի ապագայի հնարավոր սցենարները։
Քննարկումները վերաբերում էին տնտեսության եւ կապի, անվտանգության, կառավարման ոլորտներին եւ մշակութային քաղաքականությանը։ Կողմերը նաեւ գնահատել են հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել ազգային կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ արտաքին դերակատարների կողմից՝ հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ երկարաժամկետ խաղաղության առջեւ ծառացած բազմաթիվ խնդիրների լուծման հեռանկարների բարելավման համար:
Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է ԵՄ-ի շարունակական հանձնառությունը «կայուն խաղաղությանը»:
Նա խոստովանել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ապագայի վերաբերյալ քննարկումներն ուղեկցվում են բազմաթիվ մարտահրավերներով եւ բուռն հույզերով։
Հատուկ ներկայացուցիչը ողջունել է երկխոսության հաստատմանը, վստահության ձեւավորմանը եւ արմատացած նարատիվներին դիմակայելուն ուղղված ջանքերը շարունակելու կողմերի վճռականությունը, որոնք խոչընդոտում են ոչ միայն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավմանը, այլեւ ամբողջ Հարավային Կովկասի խաղաղ եւ բարգավաճ ապագային:

Более 40 армянских и азербайджанских специалистов 29-30 июня провели встречу за круглым столом при поддержке Европейского Союза (ЕС), передается на сайте commonspace.eu.
В грузинском городе Кахрети, стороны обсудили возможные сценарии будущего мирного Южного Кавказа.
Обсуждения касались вопросов в области экономики и связи, безопасности, управления и культурной политики. Стороны также оценили возможные шаги, которые могут быть предприняты национальными правительствами, гражданским обществом и внешними субъектами для улучшения перспектив решений многих проблем, стоящих перед долгосрочными миром между армянами и азербайджанцами.
Специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар подтвердил неизменную приверженность ЕС «устойчивому миру».
Он признал, что обсуждения о будущем армяно-азербайджанских отношений сопровождаются многочисленными вызовами и бурными эмоциями.
Спецпредставитель поприветствовал решимость сторон продолжать свои усилия по налаживанию диалога, укреплению доверия и противодействию укоренившимся нарративам, препятствующим не только улучшению армяно-азербайджанских отношений, но и мирному и процветающему будущему Южного Кавказа в целом.