Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել է, որ Դամասկոս իր այցի գլխավոր նպատակներից մեկը Սիրիայի եւ Թուրքիայի միջեւ խաղաղության ապահովումն է, փոխանցում է Tasnim-ը։
Շաբաթ օրը Թեհրանից Դամասկոս մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել է սիրիացի պաշտոնյաների հետ մի շարք խորհրդակցություններ անցկացնելու մասին մի քանի օր առաջ Անկարա կատարած այցից հետո:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային զարգացումները՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պետք է փորձի պահպանել իր կառուցողական դերը եւ կանխել նոր ճգնաժամերը տարածաշրջանում, ասել է նա։
Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ Սիրիա իր այցի հիմնական նպատակներից է Սիրիայի եւ Թուրքիայի միջեւ տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման համար քայլերի ձեռնարկումը՝ ընդգծելով Իրանի կարեւոր հարաբերությունները երկու երկրների հետ:
Ամիր Աբդոլլահիանը նաեւ նշել է, որ Սիրիայի նախագահի, ԱԳ նախարարի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումներում բանակցություններ կվարի Թեհրանի եւ Դամասկոսի հարաբերությունների, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների շուրջ։
Հունիսի 27-ին Աբդոլլահիանը որպես Իրանի ԱԳ նախարար առաջին անգամ այցելել էր Թուրքիա եւ բարձր մակարդակի բանակցություններ էր վարել Անկարայում:

Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан заявил, что одной из главных целей его поездки в Дамаск является обеспечение мира между Сирией и Турцией, передает Tasnim.
В беседе с журналистами перед отъездом из Тегерана в Дамаск в субботу, Хоссейн Амир Абдоллахиан заявил о необходимости проведения ряда консультаций с сирийскими официальными лицами после поездки, которую он совершил в Анкару несколько дней назад.
Учитывая региональные события, Исламская Республика Иран должна попытаться сохранить свою конструктивную роль и предотвратить новые кризисы в регионе, сказал он.
Министр иностранных дел ИРИ отметил, что одной из главных целей его поездки в Сирию является принятие мер по установлению регионального мира и безопасности между Сирией и Турцией, подчеркнув важные отношения Ирана с обеими странами.
Амир Абдоллахиан также отметил, что он проведет переговоры на темы отношений Тегерана и Дамаска, а также региональных и международных проблем на встречах с президентом, министром иностранных дел и другими высокопоставленными чиновниками Сирии.
Абдоллахиан 27 июня впервые посетил Турцию в качестве министра иностранных дел Ирана и провел в Анкаре переговоры на высоком уровне.