Թուրքական տեքստիլ ընկերությունը Ստամբուլի դատարան պարտքի հայց է ներկայացրել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության դեմ։ Ընկերությունը պնդում է, որ չի կարողացել վաճառված գործվածքի դիմաց ադրբեջանցի գնորդից ստանալ 157 000 դոլար։
Ինչպես հայտնում է haqqin.az-ը, հղում անելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, Ստամբուլի առաջին ատյանի 7-րդ կոմերցիոն դատարանում քննվող պարտքային հայցի կողմեր են հանդիսանում Öztek Tekstil Terbiye Tesisleri San. ve Тic. AŞ-ը եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ հայցի առիթ հանդիսացող հարցը կապված է 2015 թվականի պայմանագրի հետ, որով Öztek Tekstil Terbiye Tesisleri San. ve տիկ. AŞ-ը 2017 թվականից պաշտպանության նախարարությանը զինվորական համազգեստի գործվածք է մատակարարում, սակայն վաճառված ապրանքի դիմաց գումար չի ստացել։
Այն բանից հետո, երբ պարտքի վճարման շուրջ բանակցություններն արդյունք չեն տվել, թուրքական ընկերությունը դիմել է դատարան։ Քանի որ ադրբեջանական կողմը չի ներկայացրել իր դիրքորոշումը հայցվորի պահանջների վերաբերյալ, դատական նիստը հետաձգվել է մինչեւ նոյեմբերի կեսը։
Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Öztek Holding ընկերությունը, որի սեփականատերը Ահմեդ Շեւքի Օզթեքն է, գրեթե 50 տարի գործում է Թուրքիայի տեքստիլ ոլորտում եւ արտադրում է ռազմական նշանակության արտադրանք՝ ապահովելով Թուրքիայի զինված ուժերի կամուֆլյաժների մոտ 60 տոկոսը։

A Turkish textile company has filed a debt claim against the Azerbaijani Defense Ministry with the Istanbul Court. The company claims that it was unable to obtain $157,000 from the Azerbaijani buyer for the fabric sold.
Oztek Tekstil Terbiye Tesisleri San is the parties to the debt lawsuit, which is being considered in the 7th Commercial Court of First Instance of Istanbul, Oztek Tekstil Terbiye Tesisleri San. ve tic. AŞ and the Ministry of Defense of Azerbaijan.
According to the indictment, the issue giving rise to the lawsuit is related to a 2015 contract under which Oztek Tekstil Terbiye Tesisleri San. ve tic. AŞ has been supplying fabric for military uniforms to the Ministry of Defense since 2017, but has not received any money for the sold goods.
After the negotiations on the payment of the debt did not give results, the Turkish company went to court. Due to the fact that the Azerbaijani side did not present its position on the claims of the plaintiff, the court session was postponed to mid-November.
According to Turkish media, Öztek Holding has been operating in the Turkish textile sector for almost 50 years and produces military products, providing about 60 percent of the camouflage needs of the Turkish armed forces.