Հաշվի առնելով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները՝ սահմանների սահմանազատման գործընթացը հեշտ գործընթաց չի լինի, կլինեն զգայուն պահեր։ Այս մասին, ըստ АПА-ի, հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Սահմանների որոշման հանձնաժողովների ձեւավորումն ինքնին բարդ գործընթաց էր։ Հայաստանն ուներ նախապայմաններ։ Նրանք պահանջում էին միջոցներ ձեռնարկել ադրբեջանական զինծառայողների դեէսկալացիայի եւ սահմանից դուրս բերելու հետ կապված»,- ասել է ադրբեջանցի նախարարը։
«Սակայն Ադրբեջանը հայտնել է իր դիրքորոշումը։ Մենք կարծում ենք, որ կանգնած ենք մեր սահմաններին, եւ մեր պարտքն է պաշտպանել մեր սահմանները։ Այս գործընթացն անհրաժեշտ է իրականացնել ուսումնասիրելով պատմական, իրավաբանական փաստաթղթերը՝ մասնագետների մասնակցությամբ բանակցությունների միջոցով։ Սահմանազատումը ժամանակ պահանջող գործընթաց է: Այն հնարավոր չի սկսել ցանկացած ժամանակ եւ ավարտել կարճ ժամանակում։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները՝ սա հեշտ գործընթաց չի լինի, կլինեն զգայուն պահեր։ Բայց մենք կարծում ենք, որ հանձնաժողովն ինքնին արդեն առաջընթաց է։ Առաջին հանդիպումն արդեն կայացել է։ Չի բացառվում հերթական հանդիպումների անցկացումը»,- ասել է նախարարը։

Учитывая отношения между Азербайджаном и Арменией, процесс делимитации границы не будет простым процессом, будут чувствительные моменты. Как передает АПА, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
«Формирование комиссий по определению границ само по себе было сложным процессом. У Армении были предварительные условия. Они требовали принятия мер в связи с деэскалацией и отводом азербайджанских военнослужащих от границы», - заявил азербайджанский министр.
«Однако Азербайджан изложил свою позицию. Мы считаем, что мы стоим на своих границах, и наша обязанность - защищать наши границы. Проводить этот процесс необходимо путем изучения исторических, юридических документов путем переговоров с участием специалистов. Делимитация - требующий время процесс. Это невозможно начать в любое время и завершить в короткие сроки. Учитывая отношения между Азербайджаном и Арменией, это не будет простым процессом, будут чувствительные моменты. Но считаем, что сама комиссия - это уже прогресс. Первая встреча уже состоялась. Проведение очередных встреч не исключается», - отметил министр.