ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ուրբաթ օրը շնորհակալություն է հայտնել Կենտրոնական հետախուզական վարչության կենտրոնական գրասենյակի աշխատակիցներին՝ «Ուկրաինա ներխուժելու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պլանների մասին աշխարհին նախազգուշացնելու համար»՝ դա անվանելով ամերիկյան հետախուզության «լուռ քաջություն», հաղորդում է Reuters-ը։
ԿՀՎ-ի ստեղծման 75-ամյակին նվիրված արարողության ժամանակ Բայդենը նշել է, որ դրանցից 52 տարին ինքը կապված է եղել այս կառույցի հետ, նախ՝ որպես կրտսեր սենատոր 1975 թվականի հանձնաժողովում, որը ԿՀՎ-ի կողմից ստեղծվել է մտքերի վերահսկման եւ այլ չարաշահումների հետ կապված փորձերն ուսումնասիրելու համար:
ԿՀՎ-ի հավաքած հետախուզական տվյալները բացահայտել են Պուտինի ծրագրերը եւ «Վաշինգտոնին հնարավորություն տվել նախազգուշացնել այլ երկրներին պայքարի մասին»,- նշել է նա:
«Հենց հետախուզության ոլորտում պրոֆեսիոնալների անհավատալի աշխատանքի շնորհիվ է, որ մենք կարողացանք աշխարհին զգուշացնել, թե ինչ է ծրագրում Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայում,- ասել է նա,- Պուտինի օրակարգի բացահայտումը հսկայական ճեղք է առաջացրել երեսպաշտության մեջ եւ մերկացրել նրա սուտն այն մասին, թե ինչ ենք մենք անում Ուկրաինայում»:

Президент США Джо Байден в пятницу поблагодарил сотрудников штаб-квартиры Центрального разведывательного управления за то, что они «предупредили мир о планах президента России Владимира Путина вторгнуться на Украину, назвав это «тихой храбростью» американской разведки, сообщает Reuters.
На церемонии празднования 75-й годовщины создания ЦРУ  Байден отметил, что 52 года из них он был связан с этой структурой сначала в качестве младшего сенатора в комитете 1975 года, созданного для изучения экспериментов по управлению мыслями и других злоупотреблений со стороны ЦРУ.
Разведданные, собранные ЦРУ, раскрыли планы Путина и «позволили Вашингтону предупредить другие страны о борьбе», отметил он.
«Именно благодаря невероятной работе наших профессионалов в области разведки мы смогли предупредить мир о том, что Владимир Путин планирует в Украине, - сказал он.  - Разоблачение путинской программы действий пробило огромную брешь в притворстве и дискредитировало его ложь о том, что мы делаем в Украине».