Քաղաքական խմբակցություններից ակնկալում ենք աշխատել խորհրդարանում իրենց հասանելի ժողովրդավարական գործընթացների շրջանակներում: Այս մասին ասվում է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանի հրատապ նամակին ի արձագանք ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի պատասխանում:
«ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից Իշխան Սաղաթելյանին հետ կանչելու, Վահե Հակոբյանի՝ որպես ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ իշխող խմբակցության կողմից ներկայացված՝ Ազգային ժողովի որոշման նախագծերի շրջանառումից հետո հրատապ կերպով գրություններ էի պատրաստել և ուղարկել միջազգային կառույցներին, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։
Գրություններով իմ գործընկերների հրատապ ուշադրությունն էի հրավիրել նշված նախագծերին և նշել, որ, ինչպես դրանց հիմնավորումներից է պարզ դառնում, իշխող խմբակցությունը նման նախաձեռնություններով է հանդես գալիս ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից խորհրդարանական աշխատանքի բոյկոտի (քվեարկություններին չմասնակցելու, ԱԺ խորհրդի, մշտական հանձնաժողովի նիստերից բացակայությունների), ցույցերի, երթերի ժամանակ արտահայտած կարծիքների պատճառով։
Բոյկոտի առնչությամբ նշել էի, որ համաձայն Եվրոպական դատարանի դիրքորոշման` բոյկոտը հակառակ կարծիք արտահայտելու ձև է և պաշտպանված է Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով, և որ հատկապես խորհրդարանական բոյկոտը լայն տարածում ունի բոլոր ժողովրդավարական պետություններում:
Ինչ վերաբերում է ցույցերի, երթերի ընթացքում ընդդիմադիրների արտահայտած կարծիքներին և հնչեցրած կոչերին, ապա այս դեպքում նույնպես դրանք պաշտպանված են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով (արտահայտվելու ազատություն): Եթե իշխանական պատգամավորների կարծիքով դրանք պարունակում են քրեական օրենքի խախտումներ, ապա դրանց պետք է տրվի քրեաիրավական գնահատական, իսկ եթե ոչ, դրանք հատկապես պատգամավորների համար ամբողջովին պաշտպանված են արտահայտվելու ազատությանը վերաբերող ներպետական և միջազգային նորմերով և, հետևաբար, դրանց համար նույնպես պատգամավորը չի կարող պատժվել:
Այս հարցում գործընկերներիս խնդրել էի հրապարակային խոսքով հանդես գալ իշխանական խմբակցության այս վարքագծի վերաբերյալ, որը դեմ է ժողովրդավարական սկզբունքներին։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ի պատասխան հայտնում է. «Միացյալ Նահանգները հակված է Հայաստանի հետ գործընկերությանը՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական ինստիտուտները, որոնք արտացոլում են մեր ընդհանուր արժեքները։ Մենք քաղաքական խմբակցություններից ակնկալում ենք աշխատել խորհրդարանում իրենց հասանելի ժողովրդավարական գործընթացների շրջանակներում, ինչպես հաստատված է Հայաստանի օրենսդրությամբ։
Մենք Հայաստանի համապատասխան մարմիններին ենք թողնում ընդդիմադիրներին իրենց պաշտոններից հեռացնելու՝ խորհրդարանում հուլիսի 1-ին ընդունված որոշումների օրինականությունը։ Մենք նաև շեշտում ենք, որ կառուցողական ընդդիմությունը կարևոր դեր է խաղում յուրաքանչյուր ժողովրդավարությունում։
Միացյալ Նահանգները հակված է աջակցել հայ ժողովրդին, քանզի նրանք շարունակում են հետապնդել ժողովրդավարական օրակարգ․ Ես գնահատում եմ Ձեր կառուցողական ջանքերն այս ուղղությամբ»,- ասվում է Թրեյսիի պատասխանում»։

We expect political factions to work within the democratic processes available to them in parliament. This noted in US Ambassador to Lynne Tracy’s reply to the urgent letter by nonpartisan Taguhi Tovmasyan, Chairperson of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly (NA) of Armenia. Tovmasyan wrote as follows on Facebook:
“After putting into circulation the draft resolutions submitted by the ruling faction on recalling opposition MP Ishkhan SAGHATELYAN from Office of NA Vice President and Termination of Powers of RA NA opposition MP Vahe HAKOBYAN as Chair of Standing Committee on Economic Affairs, I urgently prepared and sent letters to the international organizations, Ambassadors accredited in Armenia.
With the letters I drew my colleagues’ urgent attention to the draft resolutions submitted by the ruling faction and noted that as the justifications of the Draft Decisions make it clear, the ruling faction takes such initiatives because of the opposition MP’s boycott of parliamentary work (not participating in the voting, absences from the NA Council Sessions, absences from the Standing Committee sessions), opinions and statements made during the rallies.
Referring to the boycott I stressed that according to the European Court’s position a boycott is a form of expressing a protesting opinion which is protected by Article 10 of the Convention and that especially the parliamentary boycott has been practiced in all democratic states.
Referring to the opinions and calls by the opposition MPs during the rallies, they are also protected by the Article 10 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms (Freedom of Expression). And if the members of the ruling faction think that they contain violation of criminal law, then a criminal-legal assessment of their actions should be given. If not, then they are fully protected by internal and international norms on freedom of expression especially for MPs and therefore an MP should not be punished for the freedom of expression.
On this matter I requested Madam Ambassador to come up with a public statement on such a behavior by the ruling party which is against democratic principles.
In reply, Ambassador Tracy informs: ‘The United States is committed to partnering with Armenia to strengthen democratic institutions that reflect our common values. We expect political factions to work within the democratic processes available to them in parliament, as established under Armenian law.
We defer to relevant Armenian bodies on the legality of the decisions taken in parliament on July 1 to remove opposition Members of Parliament from their positions. We also stress that a constructive opposition plays an important role in any democracy’.
The Ambassador sums it up: ‘The United States is committed to supporting the Armenian people as they continue to pursue a democratic agenda. I appreciate your constructive efforts towards this end’”.