Քաղաքական խմբակցություններից ակնկալում ենք աշխատել խորհրդարանում իրենց հասանելի ժողովրդավարական գործընթացների շրջանակներում: Այս մասին ասվում է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանի հրատապ նամակին ի արձագանք ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի պատասխանում:
«ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից Իշխան Սաղաթելյանին հետ կանչելու, Վահե Հակոբյանի՝ որպես ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ իշխող խմբակցության կողմից ներկայացված՝ Ազգային ժողովի որոշման նախագծերի շրջանառումից հետո հրատապ կերպով գրություններ էի պատրաստել և ուղարկել միջազգային կառույցներին, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։
Գրություններով իմ գործընկերների հրատապ ուշադրությունն էի հրավիրել նշված նախագծերին և նշել, որ, ինչպես դրանց հիմնավորումներից է պարզ դառնում, իշխող խմբակցությունը նման նախաձեռնություններով է հանդես գալիս ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից խորհրդարանական աշխատանքի բոյկոտի (քվեարկություններին չմասնակցելու, ԱԺ խորհրդի, մշտական հանձնաժողովի նիստերից բացակայությունների), ցույցերի, երթերի ժամանակ արտահայտած կարծիքների պատճառով։
Բոյկոտի առնչությամբ նշել էի, որ համաձայն Եվրոպական դատարանի դիրքորոշման` բոյկոտը հակառակ կարծիք արտահայտելու ձև է և պաշտպանված է Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով, և որ հատկապես խորհրդարանական բոյկոտը լայն տարածում ունի բոլոր ժողովրդավարական պետություններում:
Ինչ վերաբերում է ցույցերի, երթերի ընթացքում ընդդիմադիրների արտահայտած կարծիքներին և հնչեցրած կոչերին, ապա այս դեպքում նույնպես դրանք պաշտպանված են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով (արտահայտվելու ազատություն): Եթե իշխանական պատգամավորների կարծիքով դրանք պարունակում են քրեական օրենքի խախտումներ, ապա դրանց պետք է տրվի քրեաիրավական գնահատական, իսկ եթե ոչ, դրանք հատկապես պատգամավորների համար ամբողջովին պաշտպանված են արտահայտվելու ազատությանը վերաբերող ներպետական և միջազգային նորմերով և, հետևաբար, դրանց համար նույնպես պատգամավորը չի կարող պատժվել:
Այս հարցում գործընկերներիս խնդրել էի հրապարակային խոսքով հանդես գալ իշխանական խմբակցության այս վարքագծի վերաբերյալ, որը դեմ է ժողովրդավարական սկզբունքներին։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ի պատասխան հայտնում է. «Միացյալ Նահանգները հակված է Հայաստանի հետ գործընկերությանը՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական ինստիտուտները, որոնք արտացոլում են մեր ընդհանուր արժեքները։ Մենք քաղաքական խմբակցություններից ակնկալում ենք աշխատել խորհրդարանում իրենց հասանելի ժողովրդավարական գործընթացների շրջանակներում, ինչպես հաստատված է Հայաստանի օրենսդրությամբ։
Մենք Հայաստանի համապատասխան մարմիններին ենք թողնում ընդդիմադիրներին իրենց պաշտոններից հեռացնելու՝ խորհրդարանում հուլիսի 1-ին ընդունված որոշումների օրինականությունը։ Մենք նաև շեշտում ենք, որ կառուցողական ընդդիմությունը կարևոր դեր է խաղում յուրաքանչյուր ժողովրդավարությունում։
Միացյալ Նահանգները հակված է աջակցել հայ ժողովրդին, քանզի նրանք շարունակում են հետապնդել ժողովրդավարական օրակարգ․ Ես գնահատում եմ Ձեր կառուցողական ջանքերն այս ուղղությամբ»,- ասվում է Թրեյսիի պատասխանում»։

Мы ожидаем от  политических фракций  работу в парламенте в рамках доступных им демократических процессов. Об этом говорится в ответе Чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси на письмо председателя постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийной Тагуи Товмасян.
«После введения в обращение представленных правящей фракцией проектов решения НС об отзыве Ишхана Сагателяна с должности вице-спикера парламента и прекращении полномочий Ваге Акопяна на посту председателя постоянной комиссии Национального Собрания по экономическим вопросам я в срочном порядке подготовила и направила письма международным структурам и послам, аккредитованным в Армении.
В своих письмах я обратила внимание своих коллег на упомянутые проекты и отметила, что, как видно из их обоснований, правящая фракция выступает с такими инициативами из-за бойкота оппозиционными депутатами работы парламента, мнений, высказанных во время митингов, шествий.
Что касается бойкота, то я упомянула, что, согласно позиции Европейского суда, бойкот является формой выражения противоположного мнения и защищен статьей 10 Конвенции, и что особенно парламентский бойкот широко распространен во всех демократических государствах.
Что касается мнений и призывов, высказанных оппозицией во время митингов,  шествий, то и в этом случае они защищены статьей 10 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод. Если, по мнению провластных депутатов, последние содержат нарушения уголовного закона, то им должна быть дана уголовно-правовая оценка, а если нет, то имеется полная защита, особенно в случае с депутатами, внутригосударственными и международными нормами свободы слова и, следовательно, депутат также не может быть наказан из-за этого.
Я попросила своих коллег выступить с публичными заявлениями по поводу такого поведения правящей фракции, которое противоречит демократическим принципам.
В ответ на мое письмо Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси сообщила: «Соединенные Штаты привержены партнерству с Арменией, для укрепления демократических институтов, отражающих наши общие ценности. Мы ожидаем от  политических фракций  работу в парламенте в рамках доступных им демократических процессов, установленных законодательством Армении.
Оставляем за соответствующими органами Армении процесс определения законности принятых в парламенте 1 июля решений о смещении оппозиционеров с должностей. Мы также подчеркиваем, что конструктивная оппозиция играет важную роль в каждой демократии.
Соединенные Штаты склонны поддерживать армянский народ, потому что он продолжает следовать демократической повестке. Я ценю ваши конструктивные усилия в этом направлении», - говорится в ответе Трейси», - написала Товмасян.