Հինգշաբթի օրը Ֆինլանդիայի խորհրդարանն ընդունել է սահմանային անվտանգության մասին փոփոխված օրենսդրությունը, որը թույլ է տալիս փակել Ռուսաստանի հետ սահմանային անցակետերը՝ այն «մտավախության ֆոնին, որ Մոսկվան կարող է որոշել մեծ թվով միգրանտներ ուղարկել սահման», հաղորդում է AP-ն:
Օրենսդիրների այս քայլը տեղի է ունեցել ընդամենը երկու օր անց այն բանից, երբ ՆԱՏՕ-ի 30 անդամներ ստորագրել են դաշինքին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի միանալու պաշտոնական արձանագրությունները: ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու սկանդինավյան երկու երկրների հայտերը հաստատվել են հունիսի վերջին Մադրիդում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում։
Փոփոխությունները, որոնք հաստատվել են Ֆինլանդիայի օրենսդիրների կողմից, ձախ կենտրոնամետ կառավարությանը՝ վարչապետ Սաննա Մարինի գլխավորությամբ, բացառիկ իրավիճակներում սահմանային երթեւեկությունը սահմանափակելու ավելի մեծ լիազորություններ կտան, հատկապես Ռուսաստանի հետ 1340 կմ սահմանի երկայնքով, որն ամենաերկարն է Եվրամիության բոլոր անդամների հետ սահմաններից։
Այս փոփոխությունները նաեւ Ֆինլանդիային թույլ կտան անհրաժեշտության դեպքում պատնեշներ եւ ցանկապատեր կառուցել Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով: Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստյոն ուրբաթ օրը պետք է ստորագրի օրենքի փոփոխությունները։

Finland’s Parliament passed amended legislation on border security that allows for the closure of crossing points with Russia amid fears that Moscow could choose to send large numbers of migrants to the frontier, AP reported.
The move by lawmakers came just two days after NATO’s 30 members signed formal accession protocols for Finland and Sweden to join the alliance—an outcome that has angered Russia. The two Nordic nations’ membership bids were approved at a NATO summit at the end of June in Madrid, and several alliance members have already moved to ratify their accession.
The amendments approved by Finnish lawmakers will give the center-left government led by Prime Minister Sanna Marin wider powers to restrict border traffic in exceptional situations, particularly on the 1,340-kilometer border with Russia, the longest of any European Union member.
The changes would also allow Finland, a nation of 5.5 million, to build barriers and fences along the border with Russia if needed.