«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանքի տակ։ Կիրակի օրը` ս.թ. հուլիսի 10-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահությամբ դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանի) հրապարակել է իր որոշումը, որով մասնակի բավարարել է վարույթն իրականացնող մարմնի ներկայացրած կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։
«Ես ինչպե՞ս կարող եմ վարույթին խոչընդոտել, եթե վարույթն ավարտել եք: Ի՞նչ կարող եմ ես անել: Եթե դուք վարույթն ավարտել եք, ուրեմն դատախազի կողմից առաջարկված գործողությունները փաստացի ավարտել եք, արդեն չկա որևէ տրամաբանական գործողություն, որին ես կարող եմ խոչընդոտել: Իմիջիայլոց, ոչ էլ ցանկություն ունեմ: Այս գործի նյութերը բավարար են, որովհետև այս գործի նյութերը ցանկացած խելամիտ դատարանում ի վերջո կբերեն իմ արդարացման, այս քայլերը հերթով կբերեն նրան, որ հանցակազմը բացակայում է»,- կալանքի երկարացման դռնբաց նիստում իր ավարտական ելույթի ժամանակ ասել է Ավետիք Չալաբյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ավետիք Չալաբյանի կալանքը երկարաձգելու համար հապճեպ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան այն բանից հետո, երբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը չէր հաստատել գործի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը վերադարձրել էր նախաքննության մարմին` նախաքննությունը շարունակելու ցուցումով։
«Ի՞նչ է նշանակում փախուստ մի մարդու համար, որը հինգ ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ է, երկու բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, մեծ ընտանիքի հայր է, չորս երեխաների հիմնական կերակրող, երկու տարեց ծնողների խնամակալ: Գրել եք այս ամենը ընդամենը գրելու համա՞ր: Ո՞նց ես կարող եմ փախուստի դիմել: Ինքս ինձանից ես կարո՞ղ եմ փախուստի դիմել: Մի մարդ, որ Հայաստան է վերադարձել պատերազմի օրերին երեք տղա երեխաներով: Մեր երկրի բնակչության զգալի մասը իր երեխաների փախցնում է: Երեք տղա երեխաներով Հայաստան եմ վերադարձել, որ փախնե՞մ Հայաստանից»,- ասել է Ավետիք Չալաբյանը, հավելելով, որ այս միջնորդությունը ցանկացած երկրում իրավական պրակտիկայում ուղղակի զավեշտ կլիներ:
Հիշեցնենք, որ 2022թ․ մայիսի 12-ին Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ սկսվել է քրեական հետապնդում քրեական գործի շրջանակներում, որը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, որը նախատեսում է պատասխանատվություն Հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը կամ հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար՝ կատարված երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ: Նա կալանավորվել է:
«Ավետիք Չալաբյանը գործող իշխանությունների քաղաքական պատանդն է, իսկ դատարանները դրանց կատարածուները: Քննիչն իր բերանով երեկ հաստատեց, որ Ավետիք Չալաբյանը պետք է մնա կալանքի տակ միայն նրա համար, որ ինքն ու դատախազը հանգիստ , առանց վռազելու գործն ուղարկեն դատարան և ընդունեց, որ որևէ այլ քննչական գործողություն չունեն անելու, ասել է թե` Ավետիք Չալաբյանը շարունակելու է գտնվել կալանքի տակ գործը դատարան ուղարկելու հիմքով»,-ավելի վաղ հայտարարել էին Չալաբյանի պաշտպաններ Վարազդատ Հարությունյանը և Արթուր Հարությունյանը:
Ավետիք Չալաբյանի ազատության համար ամիսներ շարունակ պայքարում են լայն հասարակության տարբեր խմբեր` ակցիաներով, ստորագրահավաքներով և օրենքով սահմանված բոլոր միջոցներով կոչ անելով ազատել Ավետիք Չալաբյանին:

Член движения «Единение», общественно-политический деятель Аветик Чалабян останется под стражей. В воскресенье, 10 июля суд общей юрисдикции Еревана во главе с судьей Арусяк Алексанян опубликовал решение, которым удовлетворил ходатайство о продлении срока содержания под стражей, представленное органом, осуществляющим судопроизводство.
«Как я могу помешать процессу, если вы завершили процесс? Что я могу сделать? Если вы завершили разбирательство, значит, вы фактически предприняли все действия, предложенные прокурором, нет никаких логических действий, которые я могу предотвратить. У меня, кстати, и нет желания. Материалов этого дела достаточно, потому что материалы этого дела в итоге приведут к моему полному оправданию в любом разумном суде, эти шаги один за другим приведут к тому, что будет доказано отсутствие состава преступления», - сказал в заключительном слове Аветик Чалабян на открытом заседании по продлению срока содержания под стражей.
Отметим, что ранее в суд было подано поспешное ходатайство о продлении срока содержания под стражей Аветика Чалабяна после того, как прокурор, ведущий процесс, не утвердил обвинительное заключение по делу и вернул материалы дела в орган предварительного следствия, с указанием продолжить предварительное расследование.
«Как вы представляете бегство для человека, который является членом совета директоров пяти компаний, членом попечительского совета двух благотворительных фондов, отцом большого семейства, основным кормильцем четверых детей, опекуном двух пожилых родителей? Вы все это написали только для того, чтобы написать? Как я могу сбежать? Могу ли я убежать от себя? Мужчина, вернувшийся в Армению во время войны с тремя мальчиками. Значительная часть населения нашей страны вывозит своих сыновей. Я вернулся в Армению с тремя сыновьями, чтобы сбежать из Армении?», - сказал Аветик Чалабян, добавив, что это ходатайство было бы просто смешным в юридической практике любой страны.
Напомним, что в совершении деяния, предусмотренного пунктом 2 части 3 статьи 163 УК РА безосновательно, без достоверных доказательств и с грубыми нарушениями уголовно-процессуального законодательства, которое было переквалифицировано и смягчено вступившим в силу с 1 июля новым Уголовным кодексом.
«Аветик Чалабян — политический заложник действующей власти, а суды — ее палачи. Вчера следователь своими устами подтвердил, что Аветик Чалабян должен оставаться под стражей только для того, чтобы он и прокурор могли спокойно, без спешки направить дело в суд и признал, что никаких других следственных действий у них нет, он сказал, что Аветик Чалабян продолжит находиться под стражей на основании направления дела в суд», - заявил ранее в Facebook один из защитников Чалабяна Вараздат Арутюнян.
За свободу Аветика Чалабяна уже несколько месяцев борются различные группы общественности, призывая к освобождению Аветика Чалабяна действиями, петициями и всеми способами, предусмотренными законом.