«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանքի տակ։ Կիրակի օրը` ս.թ. հուլիսի 10-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահությամբ դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանի) հրապարակել է իր որոշումը, որով մասնակի բավարարել է վարույթն իրականացնող մարմնի ներկայացրած կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։
«Ես ինչպե՞ս կարող եմ վարույթին խոչընդոտել, եթե վարույթն ավարտել եք: Ի՞նչ կարող եմ ես անել: Եթե դուք վարույթն ավարտել եք, ուրեմն դատախազի կողմից առաջարկված գործողությունները փաստացի ավարտել եք, արդեն չկա որևէ տրամաբանական գործողություն, որին ես կարող եմ խոչընդոտել: Իմիջիայլոց, ոչ էլ ցանկություն ունեմ: Այս գործի նյութերը բավարար են, որովհետև այս գործի նյութերը ցանկացած խելամիտ դատարանում ի վերջո կբերեն իմ արդարացման, այս քայլերը հերթով կբերեն նրան, որ հանցակազմը բացակայում է»,- կալանքի երկարացման դռնբաց նիստում իր ավարտական ելույթի ժամանակ ասել է Ավետիք Չալաբյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ավետիք Չալաբյանի կալանքը երկարաձգելու համար հապճեպ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան այն բանից հետո, երբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը չէր հաստատել գործի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը վերադարձրել էր նախաքննության մարմին` նախաքննությունը շարունակելու ցուցումով։
«Ի՞նչ է նշանակում փախուստ մի մարդու համար, որը հինգ ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ է, երկու բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, մեծ ընտանիքի հայր է, չորս երեխաների հիմնական կերակրող, երկու տարեց ծնողների խնամակալ: Գրել եք այս ամենը ընդամենը գրելու համա՞ր: Ո՞նց ես կարող եմ փախուստի դիմել: Ինքս ինձանից ես կարո՞ղ եմ փախուստի դիմել: Մի մարդ, որ Հայաստան է վերադարձել պատերազմի օրերին երեք տղա երեխաներով: Մեր երկրի բնակչության զգալի մասը իր երեխաների փախցնում է: Երեք տղա երեխաներով Հայաստան եմ վերադարձել, որ փախնե՞մ Հայաստանից»,- ասել է Ավետիք Չալաբյանը, հավելելով, որ այս միջնորդությունը ցանկացած երկրում իրավական պրակտիկայում ուղղակի զավեշտ կլիներ:
Հիշեցնենք, որ 2022թ․ մայիսի 12-ին Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ սկսվել է քրեական հետապնդում քրեական գործի շրջանակներում, որը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, որը նախատեսում է պատասխանատվություն Հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը կամ հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար՝ կատարված երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ: Նա կալանավորվել է:
«Ավետիք Չալաբյանը գործող իշխանությունների քաղաքական պատանդն է, իսկ դատարանները դրանց կատարածուները: Քննիչն իր բերանով երեկ հաստատեց, որ Ավետիք Չալաբյանը պետք է մնա կալանքի տակ միայն նրա համար, որ ինքն ու դատախազը հանգիստ , առանց վռազելու գործն ուղարկեն դատարան և ընդունեց, որ որևէ այլ քննչական գործողություն չունեն անելու, ասել է թե` Ավետիք Չալաբյանը շարունակելու է գտնվել կալանքի տակ գործը դատարան ուղարկելու հիմքով»,-ավելի վաղ հայտարարել էին Չալաբյանի պաշտպաններ Վարազդատ Հարությունյանը և Արթուր Հարությունյանը:
Ավետիք Չալաբյանի ազատության համար ամիսներ շարունակ պայքարում են լայն հասարակության տարբեր խմբեր` ակցիաներով, ստորագրահավաքներով և օրենքով սահմանված բոլոր միջոցներով կոչ անելով ազատել Ավետիք Չալաբյանին:

Avetik Chalabyan, a member of the "Unification" movement, activist and politician, will remain under arrest.
On Sunday, the Yerevan Court of Common Jurisdiction, headed by Judge Arusyak Aleksanyan, published its decision, which satisfied the appeal for extension of detention submitted by the investigative body implementing the proceedings.
"How can I hinder the proceedings if you have completed the proceedings? What can I possibly do? If you have completed the proceedings, then you have effectively taken the actions proposed by the prosecutor, there is no logical action that I can hinder. By the way, I have no desire either. The materials of this case are sufficient enough to eventually lead to my acquittal in any reasonable court. These steps will one by one lead to the conclusion that the criminal offense is absent," Avetik Chalabyan said in his closing speech at the open court hearing of the extension of detention dates.
https://www.youtube.com/watch?v=dds_g3Fqst0
Earlier, a hasty motion was submitted to the court to extend the detention of Avetik Chalabyan after the prosecutor in charge of the trial did not confirm the indictment of the case and returned the materials of the proceedings to the preliminary investigation body with an instruction to continue the preliminary investigation.
"How do you imagine yourself the escape from an investigation for a man, who is a member of the board of directors of five companies, a member of the board of trustees of two charitable foundations, a father of a large family, the primary caregiver of four children and two elderly parents? Did you write all this just for the sake of writing? How can I escape? Can I escape from myself? A man who returned to Armenia during the war with three boys. A significant part of the population of our country takes its children out of the country to escape serving in Army. Did I return to Armenia with three boys to escape from Armenia?" said Avetik Chalabyan, adding that this would be ridiculous in any legal practice in any country.
Avetik Chalabyan is accused of the act provided for in Article 163, Part 3, Clause 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia without any credible evidence and with gross violations of criminal procedure procedures. The article has been reclassified and softened by the new Criminal Code that came into force on 1 July.
"Avetik Chalabyan is a political hostage of the current authorities, and the courts are their executioners. Yesterday, the investigator confirmed that Avetik Chalabyan should remain in custody only so that he and the prosecutor could send the case to the court in a relaxed manner. He admitted that they have no other investigative actions to perform. So to say, Avetik Chalabyan will remain in custody on the basis of sending the case to court," Varazdat Harutyunyan and Arthur Harutyunyan, Chalabyan's defenders, stated earlier.
Public groups and activists have been fighting for the freedom of Avetik Chalabyan for months for now, calling for the release of Avetik Chalabyan through mass protests, petitions and all means prescribed by law.