Եվրամիության էներգետիկայի հարցերով հանձնակատար Քադրի Սիմսոնը հուլիսի վերջին կայցելի Բաքու, տեղեկացրել է haqqin.az-ը՝ հղում կատարելով EUobserver պարբերականին։
Պարբերականը նշել է, որ այցի նպատակը Ադրբեջանի կառավարության հետ Համաձայնագրի նախագծի քննարկումն է լինելու Եվրամիության երկրներ բնական գազի ներմուծումն ավելացնելու եւ Հարավային գազային միջանցքի ընդլայնմանն աջակցելու մասին։
Այցից առաջ երկու կողմերի պաշտոնատար անձինք հուլիսի 19-ին Բրյուսելում բանակցություններ կվարեն։
Ավելի վաղ Reuters-ը գրել էր, որ Եվրահանձնաժողովը առաջարկել է Ադրբեջանի հետ համաձայնագիր կնքել ԵՄ-ի երկրներ բնական գազի ներմուծումն ավելացնելու եւ գազի ծավալների ավելացման համար գազատարի ընդլայնմանն աջակցելու մասին։ Փաստաթղթի նախագծի համաձայն՝ կողմերը ամեն տարի մինչեւ 2027թ. Հարավային գազային միջանցքով կարտահանեն  20 մլրդ խորանարդ մետր գազից ոչ պակաս։

В конце июля комиссар Европейского Союза по энергетике Кадри Симсон посетит Баку, передает haqqin.az со ссылкой на издание EUobserver.
Издание отмечает, что целью визита станет обсуждение с правительством Азербайджана проекта Соглашения об увеличении импорта природного газа в страны Евросоюза и поддержке расширения Южного газового коридора.
Перед визитом официальные лица обеих сторон проведут переговоры в Брюсселе 19 июля.
Ранее Reuters писало, что Еврокомиссия предложила заключить с Азербайджаном соглашение об увеличении импорта природного газа в страны ЕС и оказать поддержку расширению газопровода для увеличения объемов газа. Согласно проекту документа, стороны будут ежегодно экспортировать через Южный газовый коридор до 2027 года не менее 20 млрд. куб. м газа.