Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ուրախ է այն առիթով, որ հենց ինքն է Հանրապետության նախագահին փոխարինելու ընթացքում ընդունել նրա հավատարմագրերը՝ հավելելով, որ Երեւանում մշտական դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման եւ համագործակցության լավագույն խթանն է: Կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը՝ ելակետային համարելով փորձի փոխանակումն ու փոխայցերը:
Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումները՝ առանցքային նշանակություն տալով Սերբիայի հետ սերտ համագործակցության ծավալմանը միջազգային կառույցների՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի, ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով:

YEREVAN. – Speaker Alen Simonyan of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) on Thursday received Serbian Ambassador Tatjana Panajotovic Cvetkovic, the NA informed Armenian News-NEWS.am.
Welcoming the guest, the RA NA President noted that he is happy that he accepted her credentials while standing in for the President of Armenia, adding that the establishment of a permanent diplomatic representation in Yerevan is the best stimulus for the development of Armenian-Serbian relations and cooperation. The sides referred to the importance of parliamentary diplomacy, considering the exchange of experience and mutual visits as a starting point.
Alen Simonyan pointed to the active contacts of the friendship groups, giving key importance to the development of close cooperation with Serbia within the framework of international organizations: UN, OSCE, CoE, and BSEC.
Reference was made to the issues of the establishment of peace and security in the region. Alen Simonyan noted that Armenia is advancing the agenda of opening an era of peace in the region.