Երեւանում կրպակների ապամոնտաժումը իր հետ կբերի սոցիալական խնդիրների մի ամբողջ շղթա բնակչության լայն զանգվածների շրջանում: Այդ մասին օգոստոսի 17-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: Նա մեջբերել է Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունն այն մասին, որ մայրաքաղաքում կան ապամոնտաժման ենթակա 3400 կրպակներ:
«Այդ 3400 կրպակներում ներգրավված են ոչ միայն նրանց տերերը, բացի այդ նրանցից յուրաքանչյուրն իր ընտանիքն ունի, այդ կրպակներում մարդիկ են աշխատում, ովքեր ընտանիք են պահում: Այդ կրպակներն օրենքով սահմանված սեփականություններ են, տերերը հարկեր են վճարում, զբաղվում են ձեռներեցությամբ»,- շեշտել է նա:
Փոստանջյանի խոսքով, կրպակատերերը ունեն օրենքով սահմանված փաստաթղթեր, իսկ քաղաքապետարանը ընդամենը ներկայացնում է Երեւանի քաղաքապետի բանավոր հրամանը. «Ես անձամբ վկա եմ եղել, երբ եկան կրպակն ապամոնտաժելու, որի տերը փաստաթուղթ ուներ, ինչը թույլ էր տալիս նրան տնօրինել կրպակը մինչեւ 2012թ. հունվար ամիսը: Մինդեռ ապամոնտաժման գործողությունների օրինականությունը հաստատող որեւէ փաստաթուղթ այդպես էլ չի ներկայացվել»,- հայտնել է պատգամավորը` հավելելով, որ դա սեփականության իրավունքի ուղղակի խախտում է:
«Մենք մտադիր ենք մինչեւ վերջ գնալ. կկազմակերպվեն բողոքի ակցիաներ, ելույթներ, մենք կներգրավվենք մարդու իրավունքների հարցով տարբեր տեղական եւ միջազգային կազմակերպություններին, մինչեւ իսկ մարդու իրավունքներով Եվրոպական դատարանին»,- հայտարարել է պատգամավորը:

YEREVAN. - Dismantling of Yerevan kiosks will cause a chain of social problems for a wide range of society, said opposition Heritage party MP Zaruhi Postanjyan to a press conference on Wednesday.
“The 3400 kiosks that they dismantle are not mere pieces of metal. They have owners and employees, who have families to support. These people pay taxes, work, they do business. Kiosks are legal property,” she said.
According to Postanjyan, the owners of kiosks hold legal documents in their hands, while the City Hall operates only upon the verbal order of Yerevan mayor.
"I personally witnessed as they arrived to dismantle the kiosk, the owner of which has a document proving that he has the right to run his kiosk till January 2012. In the meantime, I did not see any document asserting the legality of the actions of other side," said the MP, adding that this is a direct violation of the private property right.
Member of kiosks organizing committee Arevik Ghazaryan, who was present at the conference, said that the City Hall merely robs the people.
“We woke up in the morning and saw that the kiosk has disappeared. Meanwhile we have rights for our property, we paid the taxes and lived on account of that property,” she said.
Ghazaryan cited Yerevan Mayor Karen Karapetyan as saying that he believed the kiosks make the city look ugly.
“Does anybody at all give a damn what he thinks? Did he for once take interest in the fates of ordinary people?” she added.