Ստրասբուրգում իմ հանդիպումների օրակարգում եղել է Արցախի հարցը, խոսել ենք նաև ռազմագերիների հարցի վերաբերյալ, այս մասին Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը՝ թվարկելով մի քանի արձանագրում, որ արել է եվրոպական այցից։
Սաղաթելյանը նշեց, որ սուտ է Նիկոլ Փաշինյանի պնդումը, թե կա միջազգային հանրության ձևավորված պահանջ Արցախի կարգավիճակում նշաձողը իջեցնելու հարցում։ «Եղել է պահանջ, ընդհանուր խաղաղության օրակարգի և խաղաղության հասնելու, բայց երբ միջազգային գործընկերներին բացատրում էի, որ այդ խաղաղությունը չի կարող լինել հայ ժողովրդի հայրենազրկման, Արցախի հայաթափման ու էթնիկ զտման գնով, այդ հիմնավորումներն ու փաստարկներն առարկություն չունեին, ինչը շատ հասկանալի է»,– ասաց նա։
Երկրորդ արձանագրումը, ըստ նրա, այն է, որ ՀՀ իշխանությունները, ինչպես մնացած բոլոր ոլորտներում, այստեղ ևս ամբողջությամբ ձախողվել են․ Հայաստանի և Արցախի պաշտպանությունը միջազգային հարթակներում բացարձակ բարձիթողի վիճակում է, մեր շահերը պաշտպանված չեն։
Սաղաթելյանը նշեց, թե միջազգային հարթակներում թուրք–ադրբեջանական պատվիրակությունները «Դիմադրություն» շարժումը ներկայացնում են որպես ռևանշիստներ, որոնք ցանկանում են ապակայունացնել իրադրությունը տարածաշրջանում։ «Մեր պայքարը ոչ միայն Նիկոլի իշխանության դեմ է, այլ նաև իր տերերի։ Իրականում պետք է գիտակցենք, որ մենք այսօր պայքարում ենք ոչ միայն օրվա իշխանության, այլև Թուրքիայի, Ադրբեջանի և նրանց փողերով ֆինանսավորվող գործակալությունների, «ֆեյքերի» և գործակալների դեմ»,–ասաց նա։
«Դիմադրություն» շարժման համակարգողը նաև տեղեկացրեց, որ հիմա պատրաստում են դենոնսացիայի՝ չեղարկման մի հռչակագիր, որի բովանդակությունը հետևյալն է, որը հաջորդ իշխանությունները պետք առոչինչ համարեն Նիկոլ Փաշինյանի ձեռք բերած որևէ պայմանավորվածություն՝ գրավոր, թե բանավոր։
«Հաշվի առնելով, որ Փաշինյանը կապ չունի մեր ժողովրդի շահերի և կամարտահայտության հետ, նախընտրական շրջանում իր պլատֆորմով և կառավարության ծրագրով ժողովրդին խոստացել է մի բան, և հիմա անում է ամենևին այլ բան, սպասարկում է Ադրբեջանի, Թուրքիայի շահերը՝ մի կողմն դնելով հայ ժողովրդի կենսական, առաջնահերթ շահերը՝ մենք հանդես ենք գալու նախաձեռնությամբ, որ հաջորդ իշխանությունը հրատապության կարգով պետք է առոչինչ հայտարարի Նիկոլի ձեռք բերած ցանկացած բանավոր և գրավոր պայմանավորվածություն։
Եվ մենք այս փաստաթուղթը վերջնական մշակելուց հետո առաջարկելու ենք, որ Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերը, գործիչները ստորագրեն դրա տակ և ամբողջ աշխարհը, այդ թվում՝ Ալիևը և Էրդողանը և բոլոր հասկանան՝ Նիկոլի հետ ձեռք բերած ցանկացած պայմանավորվածություն առ ոչինչ է և որևէ իրավական նշանակություն չունի հայ ժողովրդի համար»,– ասաց նա։

The issue of Artsakh was on the agenda of my meetings in Strasbourg, we also talked about the issue of prisoners of war, Ishkhan Saghatelyan, the coordinator of the Resistance movement said.
His remarks came during a rally in France square, listing several minutes he made from his European visit.
Saghatelyan said that Nikol Pashinyan's claim that there is a demand formed by the international community to lower the bar in the status of Artsakh is a lie.  "There was a demand for a common peace agenda and to achieve peace, but when I explained to international partners that this peace cannot be at the cost of  repatriation of the Armenian people, depopulation of Artsakh and ethnic cleansing, those justifications and arguments had no objection, which is very understandable,” he said.
The second record, according to him, is that the Armenian authorities, like in all other areas, have completely failed here.  The defense of Armenia and Artsakh on the international platforms is in an absolute state of disrepair, our interests are not protected.
Saghatelyan said that Turkish-Azerbaijani delegations on international platforms present the Resistance movement as revanchists who want to destabilize the situation in the region.  "Our struggle is not only against Nikol's government, but also against its owners.  In fact, we must realize that today we are fighting not only against the government of the day, but also against Turkey, Azerbaijan and their money-financed agencies, "fakers" and agents," he said.
The coordinator of the Resistance movement also informed that now they are preparing a declaration of denunciation, cancellation, the content of which is as follows, which the next authorities should consider null and void any agreement reached by Nikol Pashinyan, whether written or verbal.
"Given that Pashinyan has nothing to do with the interests and will of our people, he promised the people one thing with his  government program during the pre-election period, and now he is doing something completely different, he is serving the interests of Azerbaijan and Turkey, putting aside the vital interests of the Armenian people. We will take the initiative that the next government should as a matter of urgency declare null and void any verbal and written agreement reached by Nikol.
And after the final development of this document, we will propose that all political forces and figures of Armenia sign it and the whole world, including Aliyev and Erdogan, and all understand that any agreement reached with Nikol is null and has no legal significance for the Armenian people,” he said.