Հում նավթի հիմնական արտադրողները ազատ հզորություններ ունեն եւ, ամենայն հավանականությամբ, կավելացնեն մատակարարումները Մերձավոր Արեւելք նախագահ Ջո Բայդենի այցից հետո, ասել է պետդեպարտամենտի էներգետիկ անվտանգության հարցերով ավագ խորհրդական Ամոս Հոխշթեյնը, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
«Հիմնվելով այն բանի վրա, ինչ մենք լսեցինք ուղեւորության ժամանակ, ես համոզված եմ, որ առաջիկա շաբաթներին մենք էլի մի քանի քայլեր կտեսնենք»,- ասել է նա։ Հոխշթեյնը չի ասել, թե որ երկիրը կամ երկրներն են ավելացնելու արտադրությունը եւ որքանով։ «Խոսքը միայն Սաուդյան Արաբիայի մասին չէ... Մենք հանդիպել ենք Պարսից ծոցի Համագործակցության երկրների խորհրդի (ՊԾՀԵԽ) անդամների եւ Սաուդյան Արաբիայի հետ։ Չեմ խորանա այն հարցում, թե որքան ազատ հզորություններ կան Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ-ում, Քուվեյթում եւ այլն։ Բայց կան լրացուցիչ ազատ հզորություններ։ Կա արտադրությունն ավելացնելու հնարավորություն»,- նշել է նա։ Բայդենն այցելել է Սաուդյան Արաբիա ուրբաթ օրը, որպես նախագահ Մերձավոր Արեւելք իր առաջին ուղեւորության շրջանակում՝ նավթարդյունահանման վերաբերյալ գործարք կնքելու հույսով, որպեսզի օգնի բենզինի գնի իջեցմանը։
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ շաբաթ օրը ամերիկա-արաբական գագաթաժողովում նավթի հարցը չի քննարկվել։ Նա ասել է, որ ՕՊԵԿ+-ը կշարունակի գնահատել շուկայական պայմանները եւ անել այն, ինչ անհրաժեշտ է։ ՕՊԵԿ+-ի, որի մեջ է մտնում նաեւ Ռուսաստանը, հաջորդ նիստը տեղի կունենա օգոստոսի 3-ին։
Նավթի գները հասել են ամենաբարձր մակարդակին 2008-ից ի վեր՝ մարտին բարձրանալով մեկ բարելը 139 դոլարից, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը եւ Եվրոպան պատժամիջոցներ մտցրին Ռուսաստանի դեմ՝ Ուկրաինա ներխուժելու պատճառով։ Այդ ժամանակվանից գները իջել են։
Հոխշթեյնը նաեւ ընդգծել է, որ սպասում է բենզինի գների հետագա նվազման ԱՄՆ-ում՝ մինչեւ մեկ գալոնը 4 դոլար, այն բանից հետո, երբ այս տարվա սկզբին դրանք առաջին անգամ պատմության մեջ գերազանցել էին մեկ գալոնը 5 դոլարը։

Major crude oil producers have spare capacity and are likely to boost supplies following President Joe Biden’s visit to the Middle East, a senior US energy envoy said on Sunday, Reuters reported.
Speaking on CBS’ “Face the Nation,” Amos Hochstein, senior US State Department adviser for energy security, said: “Based on what we heard on the trip, I’m pretty confident that we’ll see a few more steps in the coming weeks.”
Hochstein did not say which country or countries would boost production or by how much.
“It’s not just about Saudi...We met with the GCC, and with Saudi Arabia. I’m not going to go into how much spare capacity there is in Saudi Arabia and in UAE (the United Arab Emirates) and Kuwait etc. But there is additional spare capacity. There is room for increased production,” he said.
GCC stands for Gulf Cooperation Council and includes Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia and the United Arab Emirates.
Biden visited Saudi Arabia on Friday as part of his first trip to the Middle East as US president, hoping to strike a deal on oil production to help drive down gasoline prices. A rise in US gasoline prices to more than 40-year highs is fueling inflation and pummeling his ratings in opinion polls.
But he has not secured a clear assurance on an oil production increase.
Saudi Arabia’s foreign minister said a US-Arab summit on Saturday did not discuss oil. He said that OPEC+ would continue to assess market conditions and do what is necessary. OPEC+, which also includes Russia, meets next on August 3.
Oil prices rocketed to their highest levels since 2008, climbing above $139 a barrel in March, after the United States and Europe imposed sanctions on Russia. Prices have slipped since then.
Hochstein also said he expected to see US gasoline prices to fall further towards $4 a gallon, after exceeding $5 a gallon earlier this year for the first time in history.