Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի եւ ՄԱԿ-ի պաշտոնյաները, ամենայն հավանականությամբ, այս շաբաթ կհանդիպեն՝ Ուկրաինայից Սեւ ծով հացահատիկի արտահանման վերսկսումը քննարկելու համար, երկուշաբթի հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, հայտնում է Reuters-ը։
Անցյալ շաբաթ Աքարը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Թուրքիան եւ ՄԱԿ-ն այս շաբաթ համաձայնագիր կստորագրեն հացահատիկի արտահանման միջանցքի վերաբերյալ, սակայն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նախազգուշացրել էր, որ «երկար ճանապարհ կա անցնելու» մինչեւ պատերազմը դադարեցնելու խաղաղ բանակցությունների մեկնարկը։
Երկուշաբթի օրը Աքարն ասել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել արտահանման միջանցքի վերաբերյալ «պլանի, ընդհանուր սկզբունքների» մասին՝ հավելելով, որ մանրամասների քննարկման համար բոլոր կողմերի հանդիպումն այս շաբաթ «հավանական է»:
Նա ասել է, որ օրակարգում են այնպիսի տեխնիկական հարցեր, ինչպիսիք են Ստամբուլում մոնիտորինգի կենտրոնի ստեղծումը, անվտանգ երթուղիների ու անցակետերի ստեղծումը նավահանգիստների ելքերի ու մուտքերի մոտ։

Officials from Russia, Ukraine, Turkey and the United Nations are likely to meet this week to discuss resuming grain exports from Ukraine to the Black Sea, Turkish Defense Minister Hulusi Akar said on Monday, Reuters reported.
Akar said last week that Russia, Ukraine, Turkey and the United Nations would sign an agreement on a grain export corridor this week, but U.N. chief Antonio Guterres warned that there was still "a long way to go" before peace talks to end the war could begin.
Akar said Monday that agreement had been reached on a "plan, general principles" for an export corridor, and added that a meeting of all sides to discuss details was likely this week.
He said technical issues such as establishing a monitoring center in Istanbul, determining safe routes and checkpoints at the exits and entrances to the ports are on the agenda.