Հուլիսի 19-ին պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Սեյմի նախագահ Էլժբետա Վիտեկի հետ, NEWS.am–ին տեղեկացնում են ԱԳՆ–ից։
Արարատ Միրզոյանը և Էլժբետա Վիտեկը գոհունակությամբ են նշել երկու ժողովուրդների միջև պատմական ընդհանրությունների վրա հիմնված Հայաստանի և Լեհաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան։
Կողմերը մեծապես կարևորել են օրենսդիր մարմինների միջև ձևավորված սերտ գործընկերային կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ այս առումով ընդգծելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերակատարությունը, բարձր մակարդակի փոխայցելությունների և խորհրդարանականների միջև կանոնավոր շփումների շարունակականությունը։
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հաստատմանը միտված գործընթացների առաջմղման ուղղությամբ:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձ է կատարել նաև 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման, բռնի անհետացածների ճակատագրերի բացահայտման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում միտումնավոր կերպով հումանիտար խնդիրներ ստեղծելու հարցերին:

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Poland on an official visit, had a meeting with Marshal of the Sejm of the Republic of Poland Elżbieta Witek, the press service of Armenia MFA reported.
“Ararat Mirzoyan and Elżbieta Witek commended the dynamics of the development of friendly relations between Armenia and Poland based on historical commonalities between the two peoples.
The sides highly valued the close partnership ties and effective cooperation established between the legislative bodies, emphasizing in this regard the role of friendship groups operating in the Parliaments of the two countries, the continuation of high-level mutual visits, and regular contacts between the Parliamentarians.
The interlocutors also referred to the prospects of Armenian-Polish economic cooperation.
During the meeting, Ararat Mirzoyan presented the efforts of the Armenian side in promoting the processes of establishing security and stability in the South Caucasus.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia also referred to the humanitarian situation resulting from the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh in 2020, in particular, the repatriation of prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, the clarification of the fates of the forcibly disappeared persons, the preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under Azerbaijani control, the issues of deliberately creating a humanitarian crisis by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh,” the statement reads.