ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է մինչեւ հուլիսի վերջ զրուցել չինացի գործընկեր Սի Ծինպինի հետ, հայտնում է Reuters-ը։
«Կարծում եմ, որ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում ես կխոսեմ նախագահ Սիի հետ»,- ասել է Բայդենը լրագրողներին:
Զրույցը, եթե այն կայանա, տեղի կունենա առանցքային պահին՝ հաշվի առնելով Թայվանի շուրջ ստեղծված լարվածությունը եւ այն, որ Բայդենի վարչակազմը կշռադատում է Չինաստանից ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի իջեցումը, որպեսզի օգնի մեղմել գնաճային ճնշումն  ԱՄՆ տնտեսության վրա:
ԱՄՆ-ն Չինաստանն իր հիմնական ռազմավարական մրցակիցն է համարում եւ ասում է, որ բարձր մակարդակի ներգրավվածությունն էական է բարդ հարաբերությունների կայունության պահպանման եւ չկանխամտածված կոնֆլիկտի կանխման համար: Անցյալ ամիս Վաշինգտոնը դրդեց ՆԱՏՕ-ին ռազմավարական փաստաթուղթ ընդունել, որում Չինաստանը որպես անվտանգությանը սպառնալիք է որակվում:
Լրագրողների առջեւ իր եւլույթում Բայդենը կարծես թե կասկածի տակ է դրել Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի՝ հաջորդ ամիս Թայվան այցելելու ծրագրերը:
«Կարծում եմ, որ զինվորականները դա վատ գաղափար են համարում»,- ասել է Բայդենը։
Պեկինը հայտարարել է, որ կպատասխանի «խիստ միջոցներով», եթե Փելոսին այցելի կղզի, եւ այդ այցը «լրջորեն կխաթարի Չինաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»:

Президент США Джо Байден планирует побеседовать со своим китайским коллегой Си Цзиньпином к концу июля, передает Reuters.
«Думаю, я поговорю с президентом Си в течение следующих 10 дней», — сказал Байден журналистам.
Беседа, если она состоится, произойдет в решающий момент, учитывая напряженность в отношении Тайваня, и с учетом того, что администрация Байдена взвешивает снижение импортных пошлин на товары из Китая, чтобы помочь снизить инфляционное давление на американскую экономику.
Соединенные Штаты называют Китай своим главным стратегическим соперником и заявляют, что взаимодействие на высоком уровне важно для поддержания стабильности сложных отношений и предотвращения их непреднамеренного перерастания в конфликт. В прошлом месяце Вашингтон подтолкнул НАТО к принятию стратегического документа, в котором Китай называется угрозой безопасности.
Выступая перед журналистами Байден, похоже, поставил под сомнение планы спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси посетить Тайвань в следующем месяце.
«Я думаю, что военные считают это плохой идеей, но я не знаю, каков ее статус», — сказал Байден.
Пекин заявил, что ответит «решительными мерами», если Пелоси посетит остров, и такой визит «серьезно подорвет суверенитет и территориальную целостность Китая».