Հացահատիկային միջանցքի մասին համաձայնագիրը, որը կստորագրվի Ստամբուլում, թույլ կտա համաշխարհային շուկաներ հասցնել առնվազն 25 միլիոն տոննա հացահատիկ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ստամբուլից աղբյուրը։
«Առաջին փուլում ենթադրվում է, որ այսօր Ստամբուլում ստորագրվելիք համաձայնագրի շնորհիվ ուկրաինական նավահանգիստներում արգելափակված սննդամթերքով նավերը կապաարգելափակվեն։ Դրանք մոտավորապես 80-ն են։ Մեր հաշվարկներով՝ դա թույլ կտա առաջիկա շաբաթների ընթացքում այս մեխանիզմի գործարկումից հետո մոտ 25 միլիոն տոննա հացահատիկ մատակարարել համաշխարհային շուկաներ»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։

The grain corridor agreement, which will be signed in Istanbul, will enable at least 25 million tons of grain to be delivered to world markets. A source from Istanbul informed TASS about this on Friday.
"At the first phase, it is assumed that thanks to the agreement to be signed in Istanbul today, ships with food, blocked in Ukrainian ports, will be unblocked; there are approximately 80 of them. According to our calculations, it will enable to deliver about 25 million tons of grain to world markets in the coming weeks after the launch of this mechanism," said the interlocutor of the aforesaid Russian news agency.