Ազգային ժողովի խորհրդի այսօր՝ հուլիսի 22-ին նախատեսված նիստը, որը քվորում չլինելու պատճառով 2 ժամով հետաձգվել էր, համարվել է չկայացած, քանի որ 2 ժամ հետո էլ քվորում չի հավաքվել:
Հիշեցնենք, որ  ԱԺ խորհրդի նիստի օրակարգում Ազգային ժողովի ընդդիմադիր 32 պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին հարցն է:
Մեկ շաբաթ առաջ ևս այս հարցով ԱԺ խորհուրդը նիստ գումարեց, սակայն այն քվորումից անմիջապես հետո ավարտվեց, քանի որ ընդդիմադիրները ներկա չէին։
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ եթե պատգամավորը, որին մանդատից զրկելու հարցով պետք է դիմեն, ներկա չէ նիստին, այդ դեպքում նիստը չի շարունակվում։ Մեկ շաբաթ անց օրենքի ուժով գումարվում է երկրորդ նիստը, որի ընթացքում՝ անկախ այն հանգամանքից տվյալ պատգամավորը ներկա է, թե՝ ոչ, խորհուրդը որոշում է կայացնում դիմել կամ չդիմել ՍԴ։
Դեռ մեկ շաբաթ առաջ ՔՊ-ն հայտարարել էր, որ իրենք որոշել են չդիմել Սահմանադրական դատարան:
Նշենք, որ նախագիծը վերաբերում է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների 32 պատգամավորի. «Պատիվ ունեմ»-ից Թագուհի Թովմասյանն ու այդ խմբակցությունից հեռացած, անկախ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանն այդ ցանկում չկան։ Այդ ցանկում չէ նաեւ  «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ցուցակով Արթուր Վանեցյանի փոխարեն ԱԺ պատգամավոր դարձած Մարտուն Գրիգորյանը եւ «Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Ղազինյանի փոխարեն ԱԺ պատգամավոր դարձած Արգիշտի Գեւորգյանը:
Նշենք, որ ԱԺ խորհուրդը յուրաքանչյուր պատգամավորի հարցն առանձին է քննարկելու, ինչը նշանակում է, որ հնարավոր է՝ ոչ բոլոր պատգամավորներին մանդատներից զրկելու հարցով ԱԺ խորհուրդը որոշի դիմել ՍԴ:
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքը սահմանում է, որ եթե որեւէ պատգամավոր մեկ նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների կեսից ավելին անհարգելի բացակայել է, ապա ԱԺ խորհուրդը կարող է նրան մանդատից զրկելու հարցով դիմել ՍԴ:

A meeting of the Council of the National Assembly (NA) of Armenia scheduled for Friday—and which put off in the morning for two hours due to the lack of a quorum—has been considered not convened, as there was no quorum after two hours as well.
As reported earlier, the matter of petitioning to the Constitutional Court with a request to strip 32 MPs of the opposition "Armenia" and "With Honor" Factions of the NA of their parliamentary mandates is on the agenda of the aforesaid meeting.
A week ago, the NA Council convened a meeting also on this matter, but it ended immediately after the quorum because the opposition lawmakers were not present.
According to the NA regulations, if the MP regarding whom the matter of striping from the parliamentary mandate shall be addressed is not present at the session, the latter discontinues the first time. But one week later, a second respective NA Council session is convened by force of law, during which, regardless of whether or not the given MP is present, the NA Council makes a decision to petition or not to petition to the Constitutional Court with the aforesaid request.
A week ago, the ruling majority “Civil Contract” Faction of the NA had announced that they decided not to petition to the Constitutional Court.
The NA Council will discuss the matter of each MP separately, which means that the NA Council may decide not to petition to the Constitutional Court with a request to strip all the said opposition MPs of their parliamentary mandates.
The NA regulations stipulate that if an MP has been absent from more than half of the NA votes during one session for acceptable reasons, the NA Council can petition to the Constitutional Court with a request to strip this MP of his/her parliamentary mandate.