ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ կարեւոր է AFET-ի գործունեությունը` ուղղված մեր տարածաշրջանի դիմակայունության ամրապնդմանը` հավելելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հարցում Եվրոպական խորհրդարանի ներգրավվածության եւ ըմբռնման աստիճանը մեծ է:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դեյվիդ Մքալիսթերին եւ Ժելյանա Զովկոյին անկողմնակալ դիրքորոշման եւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար` հավելելով, որ գնահատելի են նաեւ Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության կոմիտեում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար տիկին Մարինա Կալյուրանդի եւ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի դիտարկումները:
Հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված եւ նախատեսվող օրակարգային ծրագրերին առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձեւերում եւ զեկույցներում ամրագրված աներկբա դիրքորոշմանը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմին, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը:

YEREVAN. – Speaker Alen Simonyan of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) on Friday received a delegation led by David McAllister, Chair of the European Parliament's Committee on Foreign Affairs (AFET), the NA informs Armenian News- NEWS.am.
Simonyan noted that the activities of the AFET aimed at strengthening of resistance in the region is important, adding that the degree of the involvement and understanding of the European Parliament in the humanitarian situation created after the 2020 war is big.
In this context, the NA President expressed his gratitude to David McAllister and Zeljana Zovko for continuous efforts directed to the unbiased position and the establishment of peace in the region, adding that the observations by the Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus Marina Kaljurand and the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia Andrey Kovatchev are also appraisable.
At the meeting, details on the implemented and designing agenda programs were discussed. A reference was made to the definite position stipulated in the relevant resolutions and reports on a number of the most important issues for Armenia, particularly, the last war of Nagorno-Karabakh (Artsakh), the encroachments towards the sovereign territory, and the necessity of the immediate release of all Armenian prisoners of war in Azerbaijan.