ԱՄՆ Կոնգրեսի բարձրաստիճան պատվիրակությունը շաբաթ օրը Կիեւում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ եւ խոստացել`Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատերազմում հետագա աջակցություն ապահովելու փորձ անել, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Պատվիրակությունը, որի կազմում է եղել Ներկայացուցիչների պալատի Զինված ծառայությունների հանձնաժողովի նախագահ Ադամ Սմիթը, վերջինն է Ուկրաինա մեկնած ամերիկյան բարձրաստիճան պատվիրակություններից:
«Միացյալ Նահանգները դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ աջակցում է Ուկրաինային`տնտեսական, ռազմական եւ հումանիտար ոլորտներում»,- ասվում է պատվիրակության տարածած հայտարարության մեջ, որում շեշտվում է, որ կծարունակեն ուղիներ փնտրել`խիզախ պայքար մղող ժողովրդին եւ Զելենսկիին աջակցելու համար:
Ընդ որում, պատվիրակության հայտարարության մեջ զենքի մատակարարման վերաբերյալ հստակ որեւէ հիշատակում չի եղել։

A senior US Congressional delegation met Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in Kyiv on Saturday and promised to try to ensure continued support in the war against Russia, Reuters reported.
The delegation—which included Adam Smith, Chairman of the House of Representatives Armed Services Committee—is the latest in a series of high-profile American visitors to Ukraine.
"The United States, along with allies and partners around the world, have stood with Ukraine by providing economic, military, and humanitarian assistance," the delegation said in a statement.
"We will continue to seek ways to support President Zelenskiy and the Ukrainian people as effectively as possible as they continue their brave stand," they added.
The statement from the delegation on Saturday, however, made no specific reference to weapons transfers.