Մոսկվան պատրաստ է Կիեւի հետ բանակցել հարցերի ավելի լայն շրջանակի շուրջ, սակայն բանակցային գործընթացի վերսկսողությունը կախված չէ ռուսական կողմից, հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին Գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է Interfax-ը։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայում իրավիճակի այլ ասպեկտների հետ այս համաձայնագրի կապին, մենք որեւէ խնդիր չունենք հարցերի ավելի լայն շրջանակի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու հարցում, սակայն. գործը մեզանից կախված չէ»,- ասել է նա Կահիրեում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Լավրովը նշել է, որ ուկրաինական իշխանությունները՝ նախագահից մինչեւ նրա խորհրդականներ, անընդհատ ասում են, որ բանակցություններ չեն լինի, քանի դեռ Ուկրաինան մարտի դաշտում չի հաղթել Ռուսաստանին։ ԸՍտ ԱԳ նախարարի այս հարցում ուկրաինացիների հետ համաձայնվում են իրենց արեւմտյան ղեկավարները`Լոնդոնը, Վաշինգթոնը, Բեռլինը եւ ԵՄ ու ՆԱՏօ անդամ բազմաթիվ այլ պետություններ:
«Ուրեմն ընտրությունն իրենցն է: Սակայն որքան երկար Ուկրաինայից պահանջեն մինչեւ վերջ պայքարել, այնքան շատ մարդիկ կմահանան, եւ այդքան երկար կպահպանվի ներկայիս իրավիճակը, ինչը առաջին հերթին ձեռնտու չէ ուկրաինացի ժողովուրդին եւ ուկրաինական պետությունը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ Լավրովն աշխատանքային այցով գտնվում է Եգիպտոսում, որից հետո կայցելի Եթովպիա, Ուգանդա եւ Կոնգո:

Moscow is ready to negotiate with Kiev on a broader range of issues; but the resumption of the negotiation process does not depend on the Russian side, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated, Interfax reports.
"As for the link of this agreement with other aspects of the situation in Ukraine, we [i.e., Russia] have no problem resuming negotiations on a broader range of issues; however, the matter does not depend on us," he said during a press conference in Cairo.
Lavrov noted that the Ukrainian authorities constantly say that there will be no negotiations until Ukraine defeats Russia on the battlefield. According to the Russian FM, the Ukrainians’ Western leaders—London, Washington, Berlin, as well as many other EU and NATO member countries—agree with them on this matter.
"So the choice is theirs. However, the longer they demand from Ukraine to fight to the end, that much more people will die, and the current situation will be maintained that much longer, which is not beneficial—first and foremost—for the Ukrainian people and the Ukrainian state," said the Russian FM.