ԵՄ-ն կարող է վերանայել պարարտանյութերի եւ սննդի ոլորտում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ համաշխարհային արտահանման շղթաները պահպանելու համար։ Այս մասին հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցները համաշխարհային շուկայում ապրանքների գների բարձրացման պատճառ չեն, գրում է «Կոմերսանտը»։
«Եթե կա որեւէ դրույթ (պատժամիջոցների), որը կանդրադառնա Ռուսաստանից արտահանման վրա, իհարկե, մենք դա կուսումնասիրենք եւ կվերացնենք՝ արտահանման շղթաների պահպանման համար։ Մենք, անկասկած, կվերահսկենք դա եւ կզգուշացնենք օպերատորներին»,-ասել է Բորելը։

If European sanctions against Russia affect the food and fertilizer markets, the European Union (EU) is ready to adjust the sanctions policy to preserve global export chains, said Josep Borrell, head of European diplomacy.
He noted that the sanctions, according to the EU, are not the reason for the increase in prices for products on the world market.
The diplomat added that the EU does not intend to reduce sanctions pressure, since the Russian leadership is not going to end the war tomorrow, which is why the international community must continue to influence the Russian government through restrictions, EFE reported.