Ռուսաստանը ձգտում է հավասարակշռությունից հանել Արեւմուտքին, գրում է Washington Examiner-ը։
«Վերցնենք, օրինակ, նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մոտեցումը Ուկրաինայի արգելափակված նավահանգիստներից հացահատիկի արտահանմանը եւ Եվրոպա գազի արտահանմանը։
Ուրբաթ օրը Ուկրաինան եւ Ռուսաստանը պայմանավորվել են Թուրքիայի միջնորդությամբ գործարքի կնքման շուրջ, որը թույլ է տալիս Ուկրաինային արտահանել հացահատիկի պաշարներ, որոնք ներկայումս պահվում են Սեւ ծովի ափի նավահանգիստներում: Նախկինում ռուսական ռազմածովային ուժերն արգելափակել էին այդ նավահանգիստները։ Սակայն համաձայնագրի ստորագրման հաջորդ օրը Ռուսաստանը մի քանի հրթիռ էր արձակել հացահատիկի արտահանման առանցքային զարկերակի՝ Օդեսայի նավահանգստի ուղղությամբ... Պուտինի ուղերձը պարզ է... Պուտինն ուզում է, որ Արեւմուտքն իմանա, որ ինքը ցանկացած պահի կարող է չեղարկել իր արտահանման «ձիթենու ճյուղը»: Նա արեւմտյան կառավարություններին ասում է, որ նրանք պետք է մտածեն նախքան Ուկրաինային նոր սպառազինություն տրամադրելը»,- նշում է թերթը:
Նմանատիպ զարգացումներ են տեղի ունենում նաեւ էներգետիկայի ճակատում։ Անցյալ շաբաթ «Գազպրոմը» վերականգնել է «Հյուսիսային հոսք 1»-ով գազի մատակարարումը Եվրոպա։ Վերանորոգումից հետո մատակարարումները վերականգնելով՝ Ռուսաստանը հույս է ներշնչել, որ դա չի խորացնի մայրցամաքի վատթարացող էներգետիկ իրավիճակը:
Ճգնաժամը սրվում է, քանի որ եվրոպական տերությունները պայքարում են պաշարների սպառման եւ գազի գների կտրուկ աճի դեմ, նշում է հոդվածագիր Թոմ Ռոգանը:
Պուտինի վերջնական նպատակն անսասան է՝ նա ցանկանում է, որ Արեւմուտքը ենթարկվի իր կոշտ որոշումներին, եզրափակում է հոդվածի հեղինակը։

Russia seeks to unbalance the West, writes the Washington Examiner.
Take, for example, the approach of President Vladimir Putin to the export of grain from the blocked ports of Ukraine and the export of gas to Europe.
On Friday, Ukraine and Russia agreed to a Turkish-brokered deal that allows Ukraine to export grain stocks currently stored in ports on the Black Sea coast. Previously, Russian naval forces blocked these ports. However, the very next day after the agreement was signed, Russia fired several missiles at the port of Odessa, a key artery for grain exports. Putin's message was clear. Putin wants the West to know that he can cancel his export olive branch at any time. He is telling Western governments that they should think before giving Ukraine new arms support.
Similar developments are taking place on the energy front. Last week, Gazprom restored gas supplies to Europe via the Nord Stream 1 gas pipeline. By resuming deliveries after repairs, Russia has given hope that it will not exacerbate the continent's growing energy malaise.
The crisis is escalating as European powers grapple with depleting reserves and skyrocketing gas prices, notes columnist Tom Rogan.
Putin's ultimate goal is unshakable: he wants the West to cave in under his tough decisions, the author of the article concludes.