Երեքշաբթի լիբանանցի օրենսդիրները քվեարկել են երկիր ցորենի ներկրումը վճարելու համար Համաշխարհային բանկի 150 միլիոն դոլարի վարկն օգտագործելու օգտին, հաղորդում է AP-ն:
Լիբանանն արդեն իսկ գտնվում է ծանր տնտեսական ճգնաժամի մեջ, բայց փորձում է հաղթահարել պարենային անվտանգության ճգնաժամը, որի պատճառով երկրի մոտ 6 միլիոնանոց բնակչության կեսը մնացել է առանց բավարար սննդի:
Լիբանանի բնակչության երեք քառորդն ապրում է աղքատության մեջ եւ դժվարությամբ է հաղթահարում էլեկտրաէներգիայի հաճախակի անջատումները, դեղերի անբավարարությունը եւ սննդամթերքի ու վառելիքի գների աճը: Լիբանանյան ֆունտը կորցրել է իր արժեքի 90 տոկոսը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ։
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի համաձայն, Լիբանանում պարենային ապրանքների գնաճի ամենաբարձր մակարդակներից մեկն է աշխարհում:
Էկոնոմիկայի ժամանակավոր նախարար Ամին Սալամն ապրիլին գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել էր, որ Համաշխարհային բանկի վարկը կկայունացնի հացի գները առնվազն վեց ամսով` լիբանանյան իշխանություններին ժամանակ տրամադրելով ավերված եւ անարդյունավետ ինստիտուտները բարեփոխելու համար:
Խորհրդարանի քվեարկությունից հետո Սալամը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ այդ փողերը կարող են ցորեն ապահովել ավելի քան վեց ամիս, եթե գները շարունակեն իջնել:

Lebanese lawmakers voted on Tuesday to use a $150 million World Bank loan to pay for wheat imports into the cash-strapped country, AP reported.
Lebanon is already undergoing a severe economic crisis, but it is also grappling with a food security crisis that has left half of the country's population, about 6 million people, without enough food.
Three-quarters of Lebanon's population live in poverty and are struggling to cope with frequent power cuts, medicine shortages and skyrocketing food and fuel prices. The Lebanese pound has lost 90 percent of its value against the U.S. dollar.
According to the UN World Food Programme, Lebanon has one of the highest food inflation rates in the world.
Interim Minister of Economy Amin Salam told the agency in an interview in April that a World Bank loan would stabilize bread prices for at least six months, allowing the Lebanese authorities time to reform broken and inefficient institutions.
After the parliamentary vote, Salam told a news conference that the money could provide wheat for more than six months, provided prices continue to fall.