Մոլդովայում աննախադեպ հիդրոլոգիական երաշտի պատճառով ջրի խնայողության ռեժիմ կներդրվի, պետական ​​կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է շրջակա միջավայրի նախարարությունը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Գերատեսչությունը նաեւ կոչ է արել ջրամատակարարներին հարմարեցնել ճնշումը խողովակաշարերում փոխադրումների նվազագույն օպտիմալ մակարդակին՝ սպառողներին մատակարարում ապահովելով:
Նախարարությունը նաեւ խորհուրդներ է հրապարակել հենց սպառողների համար այն մասին, թե ինչպես խնայել ջուրը։
Նախարարության կանխատեսումների համաձայն՝ ջրի ցածր մակարդակը գետերում կպահպանվի մինչեւ հուլիսի վերջ՝ բացառությամբ Դնեստրի ձախ հոսանքի որոշ վտակների։ Դնեստրում ջրի մակարդակը կկազմի միջին ամսական բազմամյա ցուցանիշների 30-40 տոկոսը (դեղին կոդ), Պրուտ գետում՝ 15-30 տոկոս (նարնջագույն կոդ); փոքր գետերում՝ 10-20 տոկոս (նարնջագույն կոդ), որոշ փոքր գետերում՝ միջին ամսական երկարաժամկետ ցուցանիշների 0-10 տոկոսը (կարմիր ծածկագիր):

A water saving regime will be introduced in Moldova due to drought, the Ministry of the Environment announced after a meeting with representatives of state institutions, Interfax reports.
The agency also called on water suppliers to adjust the pressure in the pipelines to the minimum optimal level of transportation, ensuring delivery to consumers.
The ministry also published tips for consumers themselves on how to save water.
According to the forecasts of the ministry, the low water level will remain in the rivers until the end of July, with the exception of some tributaries of the left course of the Dniester. On the Dniester, the water level will be 30-40% of the average monthly multi-year values ​​(yellow code), on the Prut River - 15-30% (orange code); on small rivers - 10-20% (orange code), on some small rivers - 0-10% of the long-term monthly average values ​​(red code).